Az „Emberarcú péntek esték” rendezvénysorozat novemberi összejövetelén Uzsalyné Pécsi Rita PhD, főiskolai tanár, neveléskutató tartott előadást „A szív intelligenciája – Az „életképesség” és a küzdőképesség készségei” címmel november 29-én, a mátészalkai Szent József plébániatemplomban.
Pécsi Rita, aki az Organikus Pedagógia és Organikus Életvezetési Program kidolgozója, magát egyszerűen „Örömész”-nek nevezi, hiszen munkásságával az élet növekedését, a boldog életet szolgálja.
Fontos kérdésekre kereste ezen a fejthetetlen estén, népes hallgatósága körében a választ a neveléskutató, miszerint hogyan működik az ember, milyen utakat adott a kezünkbe a Teremtő, s mi az, ami valóban működik, működhet életünkben? Amit elméletben olyan jól tudunk, az a gyakorlatban is olyan jól működik? Hogyan működhet az elmélet jól a gyakorlatban is?
Pécsi Rita szerint a nevelés befolyásolás, irányítás is, melynek igazi célja az, hogy a nevelt gyermek, fiatal, a személyiségébe integrálva, későbbi élete folyamán is azon értékek szerint éljen és döntsön, amire neveltük, amire tanítottuk. A sikeres nevelés kulcsa nem más, mint az érzelmek. Érzelmek nélkül nem lehet hatékonyan oktatni, s egyértelműen a nevelés szolgálatába kell azokat állítani. Az érzelmi hálót mozgásba hozva megmozdul az egész személyiség, erőteljesen vésődik be az információ, ez a feltétele az eredményes és hatékony tanulásnak.
Az EQ (érzelmi intelligencia) az egész élet folyamán fejleszthető, felső határa nincsen. A szülők és pedagógusok felelőssége óriási az érzelmi háló fejlesztésében, hiszen döntéseink 70%-át itt hozzuk meg. Az érzelmi intelligencia része a kudarctűrés, kreativitás, humor, türelem, empátia, hit és kommunikáció, mely készségek a mai munkaerőpiac legfontosabb elvárásai. Az EQ dönti el azt is, mire használjuk az IQ-t. Az IQ (intelligenciahányados) kizárólagos fejlesztésével nem nevelhetünk az életben később valóban helyt álló embereket – fejtette ki Pécsi Rita.
A velünk született hatalmas csírarendszer, az affektív, mozgásos, társas készségek magyarázattal nem nevelhetőek. Az egyetlen megoldás az Élmény-Tapasztalat-Azonosulás hármasban rejlik. Beszélgessünk, meséljünk sokat! Tapasztaljuk meg, hogy kíváncsinak lenni jó, együtt lenni jó! A humor túlélőképesség, a kreativitás alapja. Krízishelyzetben a meglévő – érzelmekkel lepecsételt – szinapszisok szerint döntünk.
Uzsalyné Pécsi Rita Albert Einstein idézetével zárta előadását: „A mai ember problémája nem a tudomány, hanem az emberi szív. Vagy megújul az érzület, vagy elpusztul az élet (…), mert a tudomány gyorsabban fejlődött, mint a lelkiismeret.”
A sok vidám pillanatot tartalmazó, elgondolkodtató előadást hálatelt szívvel köszönte meg Heidelsperger István püspöki helynök atya. A mátészalkai iskolák pedagógusait szép számmal felvonultató közönség pedig vastapssal búcsúzott az Uzsaly házaspártól. Meghitt adventet, áldott szép karácsonyt kívánunk számukra.
Fotó: Kemecsei Márk
Dr. Bálint Albertné
pedagógus – Széchenyi István Katolikus Német Nemzetiségi, Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
Öröm-hír sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye