„Teremtett csodáinkon ejtett sebek” – Fotókiállítást nyitottak meg a Szent Anna-székesegyházban

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye „Teremtett csodáinkon ejtett sebek” címmel fotókiállítást nyitott meg 2022. december 9-én, a debreceni Szent Anna Székesegyházban. A kiállított alkotások az egyházmegye által, a 2022-es év Teremtés Hetének alkalmából, illetve a 72 óra kompromisszum nélkül program keretében meghirdetett fotópályázatra érkeztek. A beérkezett 60 alkotásból, 32 képet mutatnak be a nagyközönségnek.

A kiállítást dr. Krakomperger Zoltán általános helynök nyitotta meg, a képeket Máthé András fotóművész, a Debreceni Fotóklub vezetője tárlatvezetés közben értékelte.

Zoltán atya a köszöntő gondolataiban többek között elmondta, hogy az istenkereső, Krisztus nyomában járó embereket körülveszi a teremtésvédelemnek a lelkülete. Majd az Anyaszentegyház által az évközi időre megszerkesztett ötödik prefációból idézett, ahol csodálatos összegzést találunk magáról a teremtésvédelemről:

 „….A te képmásodra formáltad az embert, sőt hatalmába adtad mindazt, amit a világban ámulva látunk, hogy helyettesedként uralkodjon minden műveden, és nagy tetteidért szüntelenül magasztaljon téged…”

Az ember az Isten képmása, és az a feladata, hogy őrizze, óvja és gyógyítsa a teremtett világban ejtett sérüléseket, sebesüléseket, ebben pedig Jézus Krisztus ad példát, aki az embert felkarolta, hogy észrevegye az őt körülvevő csodálatos teremtett világot, amely arra szolgál, hogy az ember meghallja az Isten hozzá intézett üzenetét és erre nagylelkű választ adjon – fogalmazott, majd hozzátette – mindazok, akik a fotópályázatra jelentkeztek nagylelkű válaszadásukat már láthatóvá tették a fényképeken.

A kiállítás megnyitóján egy teremtésvédelemmel kapcsolatos ismeretterjesztőre is sor került. Márta László egyházmegyei teremtésvédelmi referens azt hangsúlyozta, hogy számos alkalommal emlegetjük a teremtésvédelem kifejezést. De vajon tudjuk-e, hogy mit jelent? Mi jut először eszünkbe a szóról? A teremtésvédelem kapcsán elsőként a legtöbb ember gondolataiban valamiféle környezetvédelemmel kapcsolatos kép villan fel, ami igazából nem áll távol a valóságtól, de a teremtésvédelem összességében ennél sokkal több, sokkal inkább túlmutat csupán a természet és a minket körülvevő környezet védelmén.

Isten megteremtette ezt a csodálatos, ámbár törékeny világot, benne az emberrel. A Teremtéstörténetben maga az „Isten szól” ez 10x szerepel, amit a zsidó rabbik úgy értelmeznek, hogy Isten 10 igével alkotta a világot. Ez a 10 ige nem más mint a 10 parancsolat. Tehát összekötik a teremtést az Istentől kapott 10 parancsolattal, amely nem más mint az erkölcs rendje. Ebből kifolyólag az erkölcs rendje és a teremtés rendje ugyanaz, ami egyenlő azzal hogy ez egy objektív rend. Vagyis az isteni logika szerint az objektív rend bele van teremtve a világba – fogalmazott Márta László majd kifejtette, hogy a probléma gyökere ott kezdődik, hogy az ember bele ütközött ebbe az objektív falba:

Azt gondoljuk, hogy a teremtett világgal bármit megtehetünk, amit csak akarunk, amit csak szeretnénk, szabadon. Itt jön a képbe az Istentől kapott szabadság, a szabad akarat. De ez nem egyenlő azzal a szabadsággal, mint amit a liberális felfogás képvisel, mert mi keresztények az Isten által a világba teremtett objektív erkölcsi rendet kell képviseljük, ez pedig már valójában igen erős konzervatív értékeket jelent. Tehát amikor azt mondjuk keresztényként, hogy zöldek vagyunk, akkor ne féljünk kimondani, mert mi a szabadságunkat arra használjuk, hogy a józan ész mentén objektíven az Isten által teremtett erkölcsi rendet képviseljük, amibe alapvetően bele tartozik a teremtett világ védelme is….

A fotópályázat alapvető célja az volt, hogy nyissuk ki a szemünket és a szívünket, csodálkozzunk rá az egyházmegyénkben található teremtett csodákra. Ne gondoljuk, hogy a mi környezetünk unalmas, hanem döbbenjünk rá a szépségére. Mindeközben pedig ismerjük fel azokat a sürgető problémákat, amelyek a természeti és emberi környezetünket fenyegetik.

Erre a felismerésre szerettük volna ráirányítani a figyelmet. A felismerés mellett a fotópályázatból megvalósult kiállítás a szemléletformálás eszköze.

A díjak átadására a tárlatvezetés előtt került sor. Öt alkotás díjaztak:

Püspöki díjazásban részesült: Varga Zsombor, Szomorúság című képe; a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye munkatársai nevében kaptak díjat: Szilágyi Füzi, Szilágyi Boróka és Dobi Anna, A Délibáb pusztulása I-III. –Hortobágy című képekkel; az EKIF által odaítélt díjat dr. Bálint Albertnénak ítélték oda, A haldokló vajai-tó – Vaja című képért;  Máthé András fotóművész díjazásában Polgár Zsófia részesült az Egy csak egy legény van talpon a vidéken – Aszály sújtotta vidék ősszel, Hajdúszovát című képével; a Teremtésvédelmi díjban pedig Béres Kristóf, A szenny ezer árnyalata című képe részesült.

Köszönjük minden pályázónak a részvételt a díjazottaknak pedig gratulálunk!

A kiállítás megnyitóján közreműködtek a Szent József köznevelési intézmény tanulói

A tárlatot az egyházmegye több helyszínén is bemutatják majd, hogy minél szélesebb körben felhívják az emberek figyelmét a teremtésvédelem ügyében betöltött személyes szerepre, valamint a szeretetből és felelősségből fakadó cselekvés szükségességére.

Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye