30 éves a napkori Szent Erzsébet karitász csoport

A napkori Szent Erzsébet karitász csoport a szabolcsi település szíve. A 35 fős közösség szeretetszolgálata mélyen igazolja Böjte Csaba atya egyik gondolatát:

„Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé”.  

A napkoriak odaállnak a karitász mellé, legyen az fuvaros, építési vállalkozó, fodrász, egészségügyi dolgozó, vagy jó szándékú adakozó, de a helyi civil szervezetek is hozzátesznek a saját életükben is gyümölcsöt termő szeretetszolgálathoz. Bátran mondhatjuk, hogy Napkor a katolikus karitász munkája nyomán a szeretetszolgálat működésének egyik iskolapéldája.

Az elmúlt 30 év kegyelmi ajándékaiért mutatott be hálaadó szentmisét Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök október 26-án, a napkori Szent István-templomban. A hálaadó ünnepségen részt vett Csordás Gábor plébános, egyházmegyei karitászigazgató, Zubály Lajos napkori plébános, Mosolygó Tamás görögkatolikus parókus, dr. Spinyhért Zsolt, Napkor polgármestere, Gégény Béla, az egyházmegyei karitász szervezet első igazgatója, az egyházmegyei karitász központ munkatársai, Borné Balogh Erika, a napkori karitászcsoport vezetője és önkéntes munkatársai, valamint képviseltették magukat a helyi vállalkozók és a támogatók is. Az ünnepséghez később csatlakozott Lázár István baktalórántházi plébános, a napkori karitászcsoport alapító tagja.

Komoly akarat, elhatározás, szándék, a munkájukat, idejüket, energiájukat nem sajnáló támogató közösség áll az idén 30. születésnapját ünneplő napkori Szent Erzsébet karitász csoport mögött. Zubály Lajos plébános hálát adott elsősorban a Jóistennek, hogy ilyen hosszú idő óta aktívan van jelen a szeretetszolgálat a településükön, és megköszönte az önkéntesek munkáját.

Az egyház szép és különleges megnyilvánulási módja a szeretetszolgálat. Ebben példaképünk a Boldogságos Szűz Mária, az Úr szolgálóleánya, aki miután megtudta az angyaltól, hogy idős rokona, Erzsébet gyermeket vár, egyből elindult, hogy segítsen neki, szolgálja őt, hogy megmutassa a szeretetét – szólt Palánki Ferenc megyéspüspök a szentmise elején a karitász önkénteseihez, majd tanításával gazdagította az ünneplő közösséget, és bátorította a szeretetszolgálatban tevékenykedőket.

A főpásztor arról is beszélt, hogy mindegyikünk Krisztus ajándékozásának mértéke szerint részesül a kegyelemben, de ez nem kötődik mértékegységhez, hiszen ő a mindent, vagyis saját magát adta, aki maga az Isten. Tehát ő Istent adta az embereknek. Némelyeket apostolokká, másokat prófétákká, vagy karitász munkatárssá tett, hogy a szeretetét képviseljék a világban.

Püspök atya az elhangzott evangéliumi szakaszra (ld. Lk 13,1-9) rámutatva hangsúlyozta, hogy gyakran mi is elszörnyülködünk a világban történt rossz dolgokon, és közben bennünk van az is, hogy milyen jó, hogy azok nem velünk történnek.
De Jézus azt mondja: „ha nem tartotok bűnbánatot, éppúgy elvesztek ti is mindnyájan.”

„Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen már egy kicsit mindannyian el vagyunk veszve, születésünktől kezdve közelítünk a halálunk felé. Jézus küldetésének a lényege, hogy mi ne vesszünk el. »Az Emberfia azért jött, hogy megmentse, ami elveszett« (Mt 18,11) – fogalmazott püspök atya, majd a megtérés folyamatáról beszélt: a bűn, a bűntudat, a megbánás, a bűn bevallása a szentgyónásban, a feloldozás, a jóvátétel folyamatáról, amely végén elhatározzuk, hogy legközelebb Isten közelében maradunk.

A főpásztor arra is figyelmeztetett, hogy sokszor elveszünk ebben a folyamatban, másokat hibáztatunk, fölmentjük magunkat, és a szeretetszolgálat közben is vannak olyan tényezők, amelyek miatt elakadunk. Segítséget kérnek tőlünk, de van, hogy ezt elutasítjuk mondván: „magának köszönheti az élethelyzetét”, vagy: „sokszor becsapott, ezért nem érdemli meg a segítséget”, és forrong bennünk az indulat, sokszor keményszívűek is vagyunk.
Jézus arra hív, hogy

lépjünk túl ezeken, ne azt nézzük, hogy megérdemli-e vagy sem, hanem isteni szeretettel kezdjünk szeretni, amely nem kötődik feltételekhez, vagyis nem azt szeretjük, aki megérdemli, hanem aki rászorul.

„Tegyük csendben a jót továbbra is, és végezzük azt a szolgálatot, amire Isten meghívott bennünket, hogy eljussunk a felnőtt kereszténységre, amikor már képesek vagyunk úgy szeretni, ahogyan a mi Urunk, Jézus Krisztus szeretett bennünket” – bátorította a szeretetszolgálatban tevékenykedő munkatársakat, adakozókat Palánki Ferenc megyéspüspök.

A napkori Szent Erzsébet karitász csoport a védőszentje ünnepén minden évben hálaadó szentmisén vesz részt, ahol a tagok megújítják fogadalmukat. A 30. évforduló egyben egy előrehozott Szent Erzsébet napi ünneplés is volt, amelyen köszöntötték körükben az újabb tagokat, és közösen elimádkozták a hálaadó karitász imát.
Szent Erzsébet ünnepéhez közeledve Zubály Lajos atya egy-egy szál fehér rózsával is megköszönte az önkéntesek szolgálatát. A rózsákat a munkatársak a szentmise végén összegyűjtötték és a kivitték a temetőbe az elhunyt karitász tagok sírjaihoz.

A szentmise után a Kerekerdő Turisztikai Központban folytatódott az ünneplés. Borné Balogh Erika karitászcsoport vezető bemutatta a csoport egész éves munkáját. Többek között arról beszélt, hogy a karitász közösség szerves része a település életének, és a hatékony működésük annak is köszönhető, hogy jó kapcsolatot alakítottak ki az egyházmegyei karitásszal, a helyi önkormányzattal, a helyi Német Nemzetiségi Önkormányzattal, a Polgárőrséggel, a Napkori Tűzoltó Egyesülettel, az iskolával, óvodával, a Gyermek és Családsegítő Szolgálattal, a helyi vállalkozókkal és a jó szándékú magánemberekkel. Így gyakorlatilag az egész település a karitász koordinálásával egy emberként segíti a rászorulókat. 

A támogatásuk formája igen sokrétű. Az ünnepek, különösen a karácsony kiemelt időszak a tevékeny szeretetben szolgálók számára. Adventben Nyíregyházán, az ALFI élelmiszerboltban gyűjtenek tartós élelmiszert, így ilyenkor 100 hátrányos és halmozottan hátrányos nagycsaládot támogatnak.

A decemberben összegyűlt adomány egy részét 500 adag meleg ebéd elkészítésére fordítják, és ha még marad a felajánlásból, akkor a fennmaradó összeget a húsvéti csomagokba pótolják. Még arra is odafigyelnek, hogy minden időszakban más-más társadalmi réteget támogassanak. Kiveszik a részüket a CIVIL adventi forgatagból is egy-egy tepsi süteménnyel, ennek egy részét ott helyben kiosztják, valamint visznek belőle a vállalkozók által elkészült és felajánlott meleg vacsorával együtt az ágyban fekvő, mozgásukban korlátozott beteg embereknek.

Karácsony napján a karitász mikulása látogatja meg a mintegy 50 rászoruló gyermeket az otthonában. Ez az adomány – játékok, élelmiszerek, ruhanemű és édesség – az Érden élő napkori születésű fiatalok kezdeményezésére érkezik.

A karitász munkatársai az év leghidegebb és legnehezebb időszakában, január végén is nagy figyelmet fordítanak nehéz körülmények között élő embertársaikra. Tíz napon keresztül 500 adag meleg ebédet osztanak ki a beteg, özvegy, ágyban fekvő, idős, fogyatékos embereknek, azoknak, akik még a szociális ebédet sem tudják megigényelni a kevés jövedelmük miatt.

Évente 3-4 alkalommal ruhaosztást szerveznek, amelyet 110-130 család vesz igénybe. Követendő példa a Napkoron kialakított kezdeményezés: a kinőtt, vagy fölöslegessé vált, de még használható ruhákat és játékokat, kerékpárt, babakocsit stb. a lakosság a családsegítő szolgálathoz adja le, és az adományok itt újgazdára is találnak.

Minden évben bekapcsolódnak az egyházmegyei kályha, pelenka, LAK6, fabrikett, vetőmag, „Szép Otthon” programba, a településen megrendezett futóversenybe, ahol munkájukkal vesznek részt a rendezvényen, a cserébe kapott anyagi támogatásból pedig tartós élelmiszert vásárolnak a rászorulóknak. Ennek köszönhetően egész évben rendelkeznek tartós élelmiszerrel.

Karitász csoport még arra is odafigyel, hogy az ünnepeket megelőző lelkigyakorlatot tartó lelkipásztorok asztalára meleg vacsora és sütemény kerüljön, amely egy kedves gesztus a részükről.
Az önkormányzat anyagi segítsége mellett, raktárt is biztosít egész évben az adományok tárolására. Minden karitász tag maximálisan kiveszi részét a szolgálatból. Van, aki zarándokokat fogad, vagy előimádkozó a reggeli szentmiséken és a temetéseken, van, aki a kisteherautóját bocsátja a szolgálat rendelkezésére, vagy éppen fodrászként várja a rászoruló gyerekeket minden hónap első szerdáján. Egyik munkatársuk hazafelé jövet nap mint nap betér a cukorbeteg fogyatékos rászorulóhoz, hogy beadja neki az inzulint. Többen közülük betegeket is látogatnak.

A napkori karitász csoport tagjai a munkájukért országos és egyházmegyei elismerésben is részesültek. Így történt ez a 30. születésnapi rendezvényen is. Borné Balogh Erika karitászcsoport vezető elismerő oklevelet adott át példaértékű és kiemelkedő karitász munkájáért a 82 éves Török Józsefné alapító karitász tagnak, a 71 éves Lipták Józsefnének és Nagyné Varga Zsuzsannának, a karitász csoport gazdasági vezetőjének.

***

A napkori Szent Erzsébet karitász csoport 1994. október 10-én Kéninger Andrásné vezetésével, Lázár István atya támogatásával és Gégény Béla egyházmegyei karitászigazgató segítségével alakult meg.

Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyében jelenleg 58 karitász csoport van nyilvántartva, ebből 48 csoport végez aktív szolgálatot, összesen több mint ezer önkéntes közreműködésével.

Kovács Ágnes
Öröm-hír sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye