„Álmodtam egy világot magamnak…” – Megalapításának 30. évfordulóját ünnepelte a nyíregyházi Szent Imre köznevelési intézmény

„Álmodtam egy világot magamnak.

Itt állok a kapui előtt.
Adj erőt, hogy be tudjak lépni,
Van hitem a magas falak előtt.”
(Edda Művek)

A nyíregyházi Szent Imre Katolikus Gimnázium, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte 2022. november 10-én az intézmény Szent Imre-kápolnájában. A nyíregyházi katolikus gimnázium 1992-ben két osztállyal kezdte meg működését, ma, 2022-ben 960 gyermek nevelése és oktatása folyik keresztény értékek mentén a többcélú köznevelési intézményben.

A jelenlévő diákok, pedagógusok, meghívott vendégek püspöki szentmisével, iskolai jelvények megáldásával, emléklapok átadásával, jubileumi műsorral ünnepeltek. Az eseményen részt vett többek között Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi püspök atya, Kiss István nyugalmazott plébános, az iskola egyik alapítója is.

Az ünnepi szentmisét Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök mutatta be. A főpásztor elhangzott elmélkedésében a 40 évvel ezelőtti időre tekintett vissza: akkor érettségizett, és egyik kedvenc együttesének, az Edda Művek dalának fent olvasott sorait idézte a diákokhoz szólva.

„Ez a dal eszembe juttatta azt, hogy 40 évvel ezelőtt miről álmodoztam. Rá kellet jönnöm arra, hogy jó az, ha az ember álmodozik, van elképzelése az életéről. Nektek is – akik a Szent Imre intézménybe jártok –, biztosan van elképzelésetek az életetekről, főleg a végzősöknek. Vannak álmaitok, és ez jól hangzik, de bonyolult, nehéz, terhelt világban élünk, és nekünk ebben a zűrzavaros mai világban kell élni az életünket. De mindig „mai világ” van.

Szent Imrének, az iskola névadójának az életében is „mai világ” volt. Valószínű, hogy neki is voltak álmai, elképzelései. Jó nevelést kapott a szüleitől, Szent Gellérttől, elképzelte, hogy megházasodik, király lesz és folytatja az apja, Szent István művét. De megtapasztalta azt, hogy Isten is álmodott róla valamit, mint ahogyan rólatok és mindannyiunkról álmodott. Akkor leszünk boldogok, ha az én álmom, a te álmod és az Isten álma egybeesik, és meg tudjuk azt valósítani.

A mai világ azt sugallja, hogy valósítsd meg önmagad. De ha te vagy az életed középpontja, akkor abból nem sok jó jön ki, önző leszel és észreveszed, hogy elfordulnak tőled az emberek, nincsenek barátaid, mert magad körül forog az életed, önző vagy.

Induljunk el azon az úton, amelyen Szent Imre járt, akinek nyitva volt a szíve, az élete Isten előtt, és nem valamit akart adni Istennek, hanem az egész életét, azt, amit Ő kért tőle. Isten azt kérte, hogy éljen tiszta életet, mondjon le a házaséletről. De hogy kérheti ezt az Isten?

Régi alapigazság, hogy Istenért semmi sem drága. Az ember akkor lesz igazán boldog, ha az Istennek róla álmodott álmát megvalósítja.

Szent Imre odaadta az egész életét Isten szolgálatára és ezzel lett igazán hasonló Jézus Krisztushoz, így megvalósult az az álma, amit megálmodott, és ami sokkal több lett, mint amit emberileg el tudott képzelni. Ez a sokkal több, az az isteni álom, amit Isten rólunk, emberekről álmodott, és ez az örök élet.

Erre kell igent mondani, persze ez áldozattal jár. Jézus Krisztus hogyan élte az életét, itt a földön? Tele volt aktivitással, megtett mindent az emberekért: gyógyított, halottat támasztott fel, hirdette az evangéliumot, csodákat tett, viszont nem gyógyított meg mindenkit, nem támasztott fel minden halottat. Nem végezte el teljesen a munkáját? De igen, és érdekes módon nem az aktivitásával, nem az akcióval, hanem a passióval. Elszenvedte értünk szeretetből a kereszthalált, beteljesítve az életét és ezzel a mi életünket is. Ezért hív meg bennünket arra, hogy teljesítsük a hivatásunkat, az életünket, amit álmodott rólunk, amit kér tőlünk.

Megkérdezhetjük magunktól, ma mit kér tőlem az Isten? Minden nap kér tőled valamit. Ahogyan válaszolsz erre a kérésre, abban dől el, hogy önző leszel-e, vagy másokért akár szenvedő, áldozatot hozni képes felnőtt. Rajtad múlik.

Szent Imre ezért lehet példakép számunkra. Emberileg nézve tragédia az élete, szörnyű baleset érte, fiatalon meghalt. De nem ezt ünnepeljük, hanem azt a készséget, éberséget, amit ő a rövid élete alatt megvalósított: figyelmes volt arra, hogy mit kér tőle az Isten, és ott volt benne a készség, hogy megvalósítsa azt. Minden ember életében ott van ez.

Ma azt ünnepeljük, hogy 30 évvel ezelőtt néhány embernek eszébe jutott, hogy iskolát alapítsanak Nyíregyházán. Elindult a folyamat és mindenki azt tette hozzá, ami rajta múlott. És nézzétek meg, 30 év alatt mennyi gyümölcsöt termett! Becsületes, rendes családapákat, családanyákat, papokat, szerzeteseket, akik mindannyian az iskola, az Alma mater gyümölcsei.  Itt ülnek közöttünk, mert ők is valamit felfogtak, megértettek abból, amit Isten kér, vár tőlük. Isten meghívta őket, de mindannyian meghívottak vagyunk.

Ahogyan megéljük a meghívottságunkat, úgy lesz az a többiek számára meghívó erejű.  Azt fogják mondani, ebben az emberben van valami titok, misztérium, béke, derű. Így lesz elgondolkodtató és hiteles a ti tanúságtételetek, mert valamit felfogtatok Jézusból, az Ő tanításából, és ezt valóra is váltottátok.

„Álmodtam egy világot magamnak…”, de ez kevés. Nem magamnak akarok álmodni, hanem szeretteimnek, azoknak, akiket Isten rám bízott. Ebben a megálmodott világban keresem Isten álmát, és teljesíteni akarom, mert egyszer élünk, ezért nem mindegy, hogyan, nincs próbaélet, próbaházasság, próbahivatás, próbahalál. Egyszer kell dönteni Istennel, egyszer kell szeretni, egyszer kell végigjárni utunkat, egyszer kell meghalni, hogy örökké éljünk. Mindenkinek, aki megálmodta, létrehozta ezt az iskolát, nagy hálával tartozunk, de leginkább a Jóistennek, azért, hogy bennünket arra indít, hogy megvalósítsuk azt, amit Ő eltervezett rólunk, és így mindannyian boldogok leszünk” – fejezte be gondolatait Palánki Ferenc megyéspüspök.

A szentmise végén a főpásztor iskolajelvényeket áldott meg, amelyeket a hagyomány szerint ünnepélyes keretek között kaptak meg osztályfőnökeiktől a 9. osztályos diákok.

István hitével, Gizella szeretetével, Imre tisztaságával. Tormássiné Kapitány Ágotha, az ünnepelt intézmény vezetője az iskola jelmondatával köszöntötte a jelenlévőket.

Gondolataiban hálával és köszönettel emlékezett meg a katolikus közoktatás újraindításáról Nyíregyházán. Visszatekintett a rendszerváltozás előtti évtizedekre, a kommunista hatalomátvétel utáni időkre (1948-tól), amikor Magyarországon négy szerzetesi iskola két-két katolikus iskolája működhetett. 1990-től a rendszerváltozás után megnyílt a lehetőség az egyházi iskolák újraindítására, amely Nyíregyházán az elsők között történt meg.

Kiss István nyugalmazott plébános

Az intézményvezető hálával gondolt az alapításban résztvevő atyákra, Seregély István egri érsek atyára és Kiss István nyíregyházi plébánosra, a támogató politikai közszereplőkre, és azokra a világi keresztényekre, akiknek szívügyük volt az egyházi iskola életre hívása 1992-ben.

„2022-ben a Szent Imre Katolikus Gimnázium, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola összetett intézményben élünk, tanulunk, dolgozunk. Vannak régi és új épületrészeink, modern sportlétesítményünk, saját kápolnánk, sportpályáink, kertünk, udvarunk és persze rengeteg tantermünk és szaktantermünk. Egy kisebb városban élünk több mint 1000-en nap mint nap.

Mindezek tükrében nehéz elhinni, hogy 30 évvel ezelőtt az intézmény a nulláról kezdett építkezni. Az iskola alapítói sem tudták, hogy álmuk így válik valóra, de annak nagyon is tudatában voltak, hogy a városi és a környékbeli gyerekeknek milyen oktatást, nevelést képzelnek el, és volt bennük hit és kitartás, hogy az álmaikat valóra merjék váltani.

Amit itt látunk, aminek mind a részesei vagyunk, az sokszorosan felülmúlta a 30 évvel ezelőtti álmodozásunkat, minden elképzelésünket” – fogalmazott Tormássiné Kapitány Áhotha igazgatónő, majd azt is hangsúlyozta, hogy az iskola szívvel és lélekkel teli, hatalmas intézménnyé lett, ami már nemcsak az alapítóknak és az ide járóknak, de az egész városnak, sőt a térségnek, egyházmegyénknek is egyik büszkesége.”

Ezt követően az intézményvezető beszédében köszönetet mondott a diákoknak a kreativitásukért, a tudásvágyukért, a munkatársainak, hogy szakmailag és emberileg is mindig a maximumra törekedtek, a szülőknek azért, mert a legféltettebb kincsüket az intézményre bízzák és együtt működnek velük gyermekeik nevelésében, végül megköszönte a fenntartónak a biztos hátteret, valamint azt, hogy nemcsak hatóságként, finanszírozóként, hanem szakmai és lelki értelemben is aggódó gazdái a kivételes intézménynek.

Jászai Menyhért, Nyíregyháza alpolgármestere szintén az alapító atyákra emlékezett, akik, mint mondta, nem voltak egyedül, hiszen az egyházközségekben imádkoztak kezdeményezésük sikeréért. Adományokat gyűjtöttek és népszerűsítették az iskolát, hogy minél több diákot beírassanak a katolikus gimnáziumba. 30 év elteltével a Szent Imrések családjához már több tízezer ember, család tartozik.

Az alpolgármester kiemelte dr. Tormássi Géza képviselő és dr. Szilassy Géza főorvos, akkori országgyűlési képviselő segítségét, valamint azt is elmondta, hogy Kiss István atya részére a  kimagasló példaértékű tevékenységéért, az iskola alapításában játszott szerepért a város Nyíregyháza Város Díszpolgári címet adományozott 2022-ben, a nyíregyházi római katolikus köznevelési intézmény alapításának 30. évfordulóján.

Jászai Menyhért fontosnak tartotta kiemelni, hogy a mai világban meg kell őrizni és tovább kell adni értékeinket. Ebben komoly szerepet vállalnak az egyházi iskolák, így a Szent Imre intézmény is, majd hozzátette: a megfelelő eszközök, szükséges infrastruktúra önmagában nem elégséges az iskola működéséhez. Nélkülözhetetlen a szándék, a pedagógusok, a családok szerepe, felkészültsége, alázata, kitartása a nehezebb időkben is.

Az intézmény alapításának 30. évfordulója alkalmából Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi  megyéspüspök emléklapok adományozásával köszönte meg a pedagógusoknak a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye közoktatásáért végzett szolgálatukat.

Emléklapot kapott: Dr. Valikovics Ferencné (1995), Gollerné Konyári Irén (1996), Hubainé Orosz Szilvia (1995), Ilyésné Tóth Viktória (1997), Konzili Ignác (1992), Konziliné Bunya Julianna (1993), Mikuláné Már Mónika (1993), Sarkadiné Papp Lívia (1996), Tarczyné Alföldi Anikó (1996), Tormássiné Kapitány Ágotha (1994), Tóth Gyula (1995), Urbin Istvánné (1992), Ványiné Kundrát Valéria (1996), Várhalmi Józsefné (1992).

Az ünnepség  záró mozzanatában az intézmény mintegy 60 diákja és óvodásai jubileumi műsorát láthattuk, amely – a Szent István Intelmeit alapul véve, a nyíregyházi Szent Imre Gimnázium arculatára tervezve – Szent István király és Szent Imre herceg párbeszédéről szólt.

Kovács Ágnes – Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye