Debrecen városa több programmal jelen lesz 2022. június 20-26 között megrendezett X. nagyváradi Szent László Napokon. Erről tartott sajtótájékoztatót a debreceni polgármesteri hivatal kabinetirodája közösen a városban szolgáló domonkos közösséggel június 15-én, a Szent László Domonkos Plébánia kertjében.
Debrecen részvétele a nagyváradi Szent László Napokon újabb fejezetet jelent a két város közötti évszázados kapcsolatok történetében, amely nemcsak a közös történelmük felelevenítésére, hanem a testvérvárosi kapcsolatok erősítésére is ad alkalmat – fogalmazott Puskás István Debrecen alpolgármestere a sajtótájékoztatón, majd hozzátette, hogy ilyen nagy horderejű kulturális eseményekben is szívesen részt vesz a város, hiszen a kultúra igazán alkalmas terep a közösségek erősítésére. Az egy hetes eseménysorozaton Debrecen is bemutatkozik a kulturális programjaival. Az alpolgármester kiemelte a két város fotós klubját: a nagy múltú Nagyváradi Fotóklub és a 90 éves Debreceni Fotóklub közösségét, amelyek szinte egy közösségként működnek, és ezt közös kiállítás is megerősíti majd a Szent László Napokon.
Zatykó Gyula, a Szent László Napok főszervezője, az Erdélyi Magyar Néppárt alelnöke Szent Lászlóra, mint szent és harcos királyra tekintett, aki védte az akkori határokat. Mint mondta, talán kevesen tudnak arról, hogy Szent László királyt Erdély és a határőrség védőszentjeként is tisztelik.
A sajtótájékoztatón azt is megtudtuk, hogy ebben az évben e programsorozatban kerek évfordulókat is ünnepelnek, hiszen 10 évvel ezelőtt indították el a Szent László Napokat, és ebben az évben ünneplik Nagyvárad alapításának 930., László király szentté avatásának pedig 830. évfordulóját. Így több aspektusból is különleges hétnek nézünk elébe.
Zatykó Gyula örömét fejezte ki a debreceni jelenlétnek a Szent László Napokon, mert mint fogalmazott, a két városnak nemcsak közös múltjuk, hanem közös jövőjük is van. Ez a régió olyan, mint egy levágott kéz, amely kezd lassan a visszakerülni a helyére, és amikor összeforr, akkor elindul benne a vérkeringés, élővé és egyre erősebbé válik. Ez egy olyan határegyesítés, amelyhez nem szükséges semmiféle politikai befolyás. Mindkét város közössége ezt akarja.
A programszervező elmondta, egyre népszerűbb az egy hetes program. 10 évvel ezelőtt, amikor elindították a Szent László Napokat, még kevesen ismerték, mára már olyan horderejűvé vált, hogy a város központi hídját Szent László-hídnak nevezték el. Ez egy nagyon fontos eredmény.
Zatykó Gyula mindenkit invitált az eseménysorozatra, hogy közösen megmutassuk a magyar kultúrát.
Górski Jacek domonkos szerzetesnek, a debreceni Szent László Domonkos-templom plébánosának közössége is készül egy különleges eseményre, hiszen Lengyelországból várnak 21 fiatalt az egyházközség Szent László búcsújára a Felczak Alapítvány közreműködésével. Jacek atya elmondta, a diákok fogadásának a célja a magyar-lengyel kulturális és történelmi kapcsolatok ápolása. A lengyel diákokat is várják Nagyváradra, a Szent László Napokra. Mivel Szent László Lengyelországban született, édesanyja lengyel származású volt, a lengyel hívek is nagy tisztelői Szent László királynak – hangsúlyozta Jacek atya, majd abbéli reményét is kifejezte, hogy a lengyel fiatalok – akik kevésbé ismerik a magyar uralkodót –, a debreceni és a nagyváradi látogatáson keresztül közelebb kerülnek Szent László szellemiségéhez. A diákoknak lehetőségük lesz azt is megtapasztalni majd, hogy mit jelent egy határon túl található magyar város, amire Lengyelországban is van példa, mint pl. Lemberg esetében. A fiatalok így jobban megismerik a magyar és a lengyel történelmet is.
Bódor Edit, a debreceni polgármesteri hivatal kabinet irodájának határon túli közösségi kapcsolatokért felelős referense örömét fejezte ki, hogy a városban működő Szent László Plébánia bekapcsolódása, a lengyel fiatalok érkezése Nagyváradra egy gyümölcsöző kapcsolat alapjainak a lerakását jelenti. Ezután idézett Zatykó Gyula a X. Szent László Napokra írt köszöntőjéből: „Olyan rendezvényt álmodtunk meg, amelyben nem csupán a magyar kultúra, a komolyzene, könnyűzene, táncművészet legismertebb nevei lépnek fel a városban, de a helyi közösség is megmutathatja magát, hogy létezik, hogy továbbra is képes értékeket felmutatni.”
Bódor Edit hozzátette, Debrecen is bemutatja magát, amely hűen tükrözi ennek az üzenetnek a beteljesítését, hiszen olyan csoportokat, művészeti együtteseket is láthatunk a hét során Nagyváradon, akik szintén a helyi közösséget mutatják be.
Bódor Edit szintén megemlítette a 90 éves Debreceni Fotóklubot, amely Tóth István fotóművész házigazda vezetésével, Hazatérés címmel vesz részt a programban. Toró József nagyváradi származású festőművész egyéni kiállítását is megtekinthetjük, és láthatjuk a Tűzliliom címmel Wass Albert, A funtineli boszorkány című nagy sikerű regény táncszínpadi változatát a Debreceni Népi Együttes előadásában. Egy kötet arról, hogy milyen a szomszéd város címmel Heller Zsolt és Szénási Miklós könyvbemutatóján is részt vehetünk, és jelen lesz a debreceni Vojtina Bábszínház társulata is produkcióival.
A 10. Szent László Napokat nagykoncertek is emlékezetessé teszik majd, így többek között Ákos koncerten is részt vehetünk.
A Nagyváradi Szent László Napok programjain – beleértve a koncerteket is – a részvétel ingyenes.
A sajtótájékoztatón egy új kezdeményezésről is hallhattunk. Kollár László, az egyházközség tagja beszélt egy különleges tervükről, a Szent László gyalogos zarándoklat létrehozásáról, amely majd Debrecent és Nagyváradot köti össze. A debreceni Szent László-templomtól egészen a nagyváradi Szent László-székesegyházig tartó zarándoklat domonkos lelkiség jegyében fog szerveződni rendszeresen.
Továbbá hallhattuk Hercz Vilmost, a Debreceni Népi Együttes együttesvezetőjét, aki bemutatta a nagyváradi eseményeken bemutatásra kerülő Tűzliliom – Wass Albert A funtineli boszorkány regénye alapján készült táncszínpadi változatát.
A Szent László Napok programsorozata ITT megtekinthető.
Kovács Ágnes – Öröm-hír sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye