A keresztény család Krisztus stílusában – avagy Család Tábor IV., valami új kezdete

2024. július 29-től augusztus 2-ig negyedik alkalommal táboroztak a Nyíregyháza-Jósavárosi Szent Imre Plébánia családjai Nagy Csaba egyházmegyei családreferens atyával, a tábor elején még plébániai kormányzójukkal, a tábor végén már gávavencsellői plébánossal. A táborozók ebben az évben is hálájukat fejezik ki a pályázati forrás lehetőségéért, ami minden család számára komoly segítséget jelentett.

Nem véletlen, hogy fél év távlatából íródik ez a cikk, hiszen mostanra beszámolhatunk annak valóságáról, amit a táborban megfogalmaztunk, mostanra pedig már éljük: nem búcsútábort terveztünk, hanem egy erős kezdetet, hogy egyházmegyénk más családjaival is megoszthassuk mindazt, amit családpasztorációra épülő plébániánk családos közösségeként kaptunk az elmúlt években, és ami bennünket is, ahogy gyakran megfogalmazzuk, egy nagy családdá tett. 

A keresztény család stílusairól, a figyelmesség, a gondoskodás, a vendégszeretet, az ingyenesség, a gesztusok stílusáról elmélkedtünk az irgalmas szamaritánus példázata alapján. 

Így írnak visszajelzésükben a táborozók:

„Az egyik játék nagyon megmaradt bennem, minden cselekedetünk előtt választanunk kell, és jó döntést hoznunk. Minden tettemnek meglesz a következménye, ami mások életét is befolyásolhatja.”

„Leginkább a vendégszeretet és az ingyenesség gondolata hagyott bennünk mély nyomot az elmélkedések során. Az összes családtagunkra és az életünkben megforduló emberekre vendégként kell tekintetünk: a jó, a kedvesség kisugárzása mind olyan érték, amit másoknak ingyenesen adhatunk a mindennapokban. Lázár Ervin Vacskamati virágja című meséje rávilágított arra, hogy a kapcsolatainkat nem szabad elhanyagolni, mert nem segít a helyzeten, ha rádöbbenünk, mit veszítettünk, és őrült módon szeretnénk utána helyrehozni. Csak a szeretet képes minden rosszat elfeledtetni.”

„Olyan szeretettel, odafigyeléssel kell lenni családtagjaink iránt, mintha vendéget várnánk: aki hazatér egy fárasztó nap után, érezze a törődést, és hogy örülünk egymásnak.”

rpt

„Az egyházban (mint lánc) mi kis családok vagyunk (gyöngyszemek), és ezekből a kis családokból áll össze a nagy egész (gyöngysor). Minél több gyöngyszem kapcsolódik össze ugyanazon értékrend szerint, annál nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat és gyermekeinket is, mert egymást támogatva tudjuk élni a mindennapjainkat. Fontosak ezek a táborok, mert ebben a formában tudjuk más családokkal elmélyíteni a kapcsolatokat, hogy az nem csak egy vasárnapi szentmisén való találkozásról szóljon, hanem ÉLŐ közösséget formálva tudjuk élni a napjainkat. Így leszünk egy NAGY CSALÁD.”

„Nagyon élvezték a gyerekek a tábort, sokat bandáztak és horgásztak. Jó volt látni ahogyan a gyerekek figyelnek egymásra: a nagyobbakhoz társultak a kisebbek, és mint egy nagy konvoj, úgy közlekedtek mindenhová. Élményekkel gazdagon tértünk haza. Nagyon tetszett nekik a gumicukor készítés is.” 

„Öt nap alatt egy perc telefonozás vagy tévézés sem volt, mégis csütörtök este sírva mondták, hogy milyen hamar vége lett és hogy még maradnának. A középső lányunk ezt szipogva így fogalmazta meg: – Apa, ez az 5 nap csak egy pillanat volt.”

„Mindegyik program a kedvencem volt: a hölgyek délutánja, amikor az apukák vigyáztak a gyerekekre és mi úgy igazán kibeszélgethettük magukat egy kis édesség mellett; a játékok, amik külső szemmel talán bolondságnak tűntek, de komoly leckét tanulhattunk belőlük, a Ki mit tud?, a strandolás, az esti beszélgetések, a reggeli és esti közös imák, a kreatívkodás. A szentmisében igazán kifejeztük, hogy mit is jelentünk egymásnak: a meglepetés izgalma és öröme… Az Egyház a Családban kezdődik.”

Ebből a táborból nőtte ki magát az azóta beindult Egyházmegyei Családpasztorációs Szombatok sorozata. Előszőr a gávavencsellői hívekkel találkoztunk, utána viszont csatlakoztak hozzánk Mátészalkáról és Újfehértóról is érdeklődők. Bízunk benne, hogy más városok és települések családjaival is megismerkedünk és részt veszünk ezeken a havi egy alkalommal megrendezésre kerülő szombati programokon, egyházközségeink és családjaink további megerősödéséért és épüléséért.

Az eddigi családpasztorációs szombatokról beszámolóink: 

2024. október 26. Nyíregyháza, Szent Imre Gimnázium: https://dnyem.hu/2024/10/29/az-egyhaz-a-csaladban-kezdodik-elso-alkalommal-rendeztek-egyhazmegyei-csaladpasztoracios-talalkozot-nyiregyhazan/

2024. november 23. Debrecen: https://dnyem.hu/2024/11/23/az-egyhaz-a-csaladban-kezdodik-egyhazmegyei-csaladpasztoracios-szombat-debrecenben/

2025. január 18. Nyíregyháza, Magyarok Nagyasszonya Főplébánia: https://dnyem.hu/2025/01/23/a-haromkiralyok-ajandeka-es-a-falra-hanyt-borso-ami-kikel-egyszer-avagy-a-3-egyhazmegyei-csaladpasztoracios-talalkozo/

Szeretettel várjuk minden család, házaspár és jegyespár jelentkezését a Házasság hete egyházmegyei rendezvénysorozatára ezen az űrlapon: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfcbCAgYfP6hF7-DPsWBXbI9plig17IVm719EoAz6SDwxnPbg/viewform?usp=header

Szeretettel várunk minden érdeklődőt a 4. Egyházmegyei Családpasztorációs Szombatra február 22-én a nyíregyházi Szent Imre Gimnáziumban, ahol 10 órától Nagy Csaba egyházmegyei családreferenssel elmélkedhetünk, 11 órától pedig Oláh Gabriella klinikai szakpszichológus előadását hallgathatjuk meg, címe: A szülői önismeret szerepe a gyermeknevelésben, transzgenerációs hatások. A Házasság heti programok miatt ez egy rövidebb találkozó lesz. 😊 

Előre hirdetjük, hogy az 5. Egyházmegyei Családpasztorációs Szombatot március 22-re tervezzük, a helyszínt később fogjuk meghirdetni, de a meghívott előadónk Schäffer Erzsébet lesz.

Aki pedig szeretne más családokkal és szülőkkel közösen elmélkedni, imádkozni, tapasztalatokat cserélni és játszani, szeretettel várjuk az Egyházmegyei Családtáborba 2025. július 27. vasárnap estétől július 31. csütörtök ebéddel bezárólag a Smaragdvölgy Pihenőparkba – a jelentkezési felület hamarosan elérhetővé válik.

Szeretettel gondolunk egyházmegyénk minden családjára és egyházközségére. Az Egyháza a Családban kezdődik. Imádkozzunk családjainkért!

Nagy Csaba családreferens és a 2024-es „család táborozók”