Szentírási részek
Olvasmány: Iz 62,1-5 – Amint a vőlegény örül a menyasszonynak,
úgy leli örömét benned Istened.
Szentlecke: 1Kor 12,4-11 – A Lélek ajándékait mindenki azért kapja,
hogy használjon vele.
Evangélium: Jn 2,1-11 – Tegyetek meg mindent, amit csak mond!
Kedves Testvérek!
Isten Izajás által azt üzeni népének, hogy az Úr örömét találja benned, s országod újra férjhez megy… és amint a vőlegény örül a menyasszonynak, úgy leli örömét benned Istened. Már ebben a próféciában is úgy szemlélteti Isten az emberrel való szövetségét, mint egy menyegzőt.
Az Úr angyala azt mondta Józsefnek: ne félj feleségül venni Máriát! József pedig felébredve álmából úgy tett, amint az angyal mondta neki, feleségül vette Máriát. A menyegzővel létrejött a családi „szövetség”, amelyben 30 évre otthonra lelt az emberi testben velünk élő Isten, aki új és örök szövetségre lép az emberrel.
János apostol, Jézus nyilvános működése kezdetén, egy menyegzőn való részvételről számol be. Nyilván való, hogy a szeretett tanítványt elsősorban nem a lakodalmi esemény érdekli, és nem is arról akar tudósítani, hanem annak jel szerepét bontja ki számunkra. Minden menyegző, a maiak is, ahol egy vőlegény és egy menyasszony életre szólóan elkötelezik magukat a kölcsönös szeretetre, jel. Krisztus és az Egyház kapcsolatának a jele, Isten és az ember kapcsolatának a jele. Ahogy a vőlegény örül a menyasszonynak, úgy örül neked a te Istened.
Különleges menyegző a kánai. Nem tudjuk, ki volt a vőlegény és ki a menyasszony. Azt tudjuk, hogy ott volt Jézus anyja, és meghívták Jézust is, tanítványaival együtt, jelen van a formálódó Egyház. De talán a menyegző „végén” már nem is a formálódó, hanem a megdicsőült Egyházban vagyunk, ahol az Isten örök „frigyre” lép velünk, ahol elhárul boldogságunk minden akadálya, mert megérkeztünk a Bárány mennyei lakomájára.
Ugyanakkor János apostolnak ez a „menyegző látomása” a küzdő Egyház egész evilági küldetését magában foglalja:
Figyeljen Jézus anyjára, mert ő ma is mindenkit Jézushoz vezet, Jézusnak való engedelmességre tanít – tegyétek, amit mond!
Amit Jézus tanít, kér – azt teljes odaadással tegye meg, töltse színültig a korsókat!
És végül a szentlecke tanítása, hogy a Lélek ajándékait mindenki azért kapja, hogy használjon vele. Mindnyájunk feladata a „tehetségkutatás” magunkban és a ránk bízottakban. Felismert tehetségemmel hogyan szolgálhatom legjobban családom, Egyházam, Hazám javát? Ha ezen fáradozom, Jézus a legfinomabb „borrá”, a közösség örömének forrásává fogja változtatni szolgálatomat. A Szentlélek ajándékaként kapott tehetségemmel a legkisebbeknek adott „pohár víz” pedig a megdicsőült Egyház örök menyegzőjén a legfinomabb „borként” lesz örök mennyei örömöm forrása.
Forrás: Fodor András atya