Szentírási részek
Olvasmány: ApCsel 14,21b-27 – Elbeszélték, mi mindent tett az Isten általuk…
Szentlecke: Jel 21,1-5a – A mennyei Jeruzsálem, a megdicsőültek közössége Istenben…
Evangélium: Jn 13,31-33a. 34-35 – Új parancs… a tanítvány ismertetőjegye, az új parancs életté váltása.
Kedves Testvérek!
Húsvét 5. vasárnapján az evangélium újra visszavisz bennünket az utolsó vacsora termébe. Júdás eltávozása után Jézus arról beszél, hogy most dicsőíti meg őt az Isten és Isten is megdicsőül benne. Miután a szent három nap liturgiájában és a húsvéti misztérium ünneplésében szemléltük és átéltük Jézus megváltó szenvedését, kereszthalálát és feltámadását, azaz vele lehettünk, amint megdicsőítette őt az Atya, most visszavisz bennünket a liturgia oda, ahol Jézus mindezt belefoglalta búcsúbeszédébe, és nekünk adta önmagát, – az Atyát megdicsőítő, és minket megváltó áldozatát – az Eucharisztiában. Így akarja ma Jézus az ő Egyházának liturgiája által megnyitni a szemünket, hogy értsük az Írásokat, és lángra gyújtani a szívünket, mint az emmauszi tanítványokét.
Nézzük hát, mit mondanak nekünk, Jézusnak ezek a szavai: „Fiaim, már csak rövid ideig vagyok veletek.” Maga a megszólítás szeretetteljes. (Különböző fordításokban olvashatjuk: Kedveseim, Fiacskáim, Kicsinyeim). Ugyanakkor „atya-fiúi” viszonyt is kifejez, miszerint Jézus a tanítványok-, és a mi istenfiúságunk szerzője. Ő általa lettünk Isten gyermekei.
A „rövid idő” ott és akkor a tanítványoknak jelenthette azt a néhány órát, amíg Jézust elviszik, majd föltámadása után a mennybemenetelig tartó időt. Nekünk pedig az örökkévalósághoz képest, azt a rövid időt, amíg az ő Egyházában, az ő Titokzatos Testében, és az Eucharisztiában velünk van.
„Új parancsot adok nektek: Szeressétek egymást. Amint én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást.” A jánosi új parancs a tanítványi, a keresztény közösségen belüli szeretetről szól. Ha úgy tetszik, Jézus itt a „Szeretet atomreaktorának” soha ki nem merülő fűtőelemét adja át tanítványainak. Olyan közösséget alkossatok, amelyet az én szeretetem éltet. Jézus arra ad parancsot, hogy az ő Egyháza a „Szeretet lángoló tűzhelye”, „atomreaktora” legyen ebben a világban.
„Arról tudják meg, hogy tanítványaim vagytok…” Az egymás iránti szeretet kifelé is hat. Az Egyház azáltal, hogy hagyja magát Jézus által szeretni, és ez a szeretet élteti, a jézusi éltető szeretet jele lesz ebben a világban.
Így volt ennek az éltető jézusi szeretetnek jele Pál és Barnabás missziós útja, és lettek jelei az általuk alapított keresztény közösségek, amelyekről hallottunk az olvasmányban.
A szentlecke pedig bemutatta ennek a krisztusi szeretetben élő, minden nemzetet, nyelvet magában foglaló megdicsőült Egyházat, a mennyei Jeruzsálemet, „ahol” Jézus új parancsának életté váltói eggyé válnak „élet-mintájukkal”, belépnek a Szentháromság szeretetközösségébe. Beteljesedik Isten újjáteremtő szeretete, megdicsőül Isten, megdicsőül az Emberfia, és megdicsőül az ő Titokzatos Teste, az ő új parancsa szerint élő Egyháza.
2025.05.18. Fodor András