Dallam a vers most: lágy, üde íve
gyermeki hangon szökken a szívbe,
tiszta tekintet, új mosoly éled:
bodzavirágos a versben az élet.
Díszben a templom, ünnepi, tiszta
fénye a lelkünk tükrözi vissza,
béke a szívben: az ég belefonja,
ünnepi dal ma a versben a bodza.
Immár 10. alkalommal hívta és várta nagy-nagy szeretettel a Szent Imre Katolikus Gimnázium, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola tanítói munkaközössége a verselni szerető kisdiákokat egy közös ünnepi délutánra május 5-én.
A 2012-ben induló, majd a COVID-járvány miatt néhány évig szünetelő egyház- és vármegyei versmondó versenyre minden évben szép számmal jelentkeznek a város és a megye iskoláiból az alsó tagozatos diákok. Idén 20 iskola 80 tanulója 4 korcsoportba sorolva vállalkozott arra, hogy megméretteti magát, és ismerősök, ismetelenek elé bátran kiállva verset mond.
Az esemény megálmodója, Tóthné Kolocsán Ildikó tanítónő, a tanítói munkaközösség vezetője a kezdetektől azt szerette volna, hogy a zsűri díszvendége minden alkalommal egy ma élő költő vagy a versek továbbadása iránt elkötelezett ember legyen. Ebben az évben Vesztergom Andrea kortárs magyar költő érkezett hozzánk, aki gyermekkora óta foglalkozik az irodalommal; több mint 20 éve jelennek meg írásai (főként versei), és számos rangos irodalmi elismerésben részesült már. A költőnő így méltatta rendezvényünket:
„A megnyitó az iskola kórusának az előadásával kezdődött, és bevallom: elszorult a torkom a meghatottságtól, mert Nemes Nagy Ágnes versét / Balázs Árpád zenéjét alapvetően is szeretem, a szavalóversenyt pedig csodálatos nyitánnyal indították a tiszta gyermekhangok:
„Szállj, szállj, felhő,
pamacsos,
hullj le, te zápor
aranyos,
hullj le, te zápor,
égi virágpor,
égen nyíló bodzavirágból”.
Sok szavalóversenynek voltam már a részese, de ennyi tehetséges gyereket egy helyen és szinte egy időben még nem volt szerencsém hallani: minden gyermek maximálisan felkészült, s szinte miniatűr előadóművészi produkciókat varázsoltak a társaik, felkészítőik, rokonaik és a zsűri elé. A színvonalas előadásokat hallgatva tökéletesen megállta a helyét a sokat hangoztatott „nehéz dolga van a zsűrinek”, mert itt gyakorlatilag a lehetetlennel volt egyenlő a választás: egyre szigorúbb kritériumokat kellett szabni ahhoz, hogy különbséget tudjunk tenni a szavalatok között.
A verseny előtt, alatt és az eredményhirdetés során egyaránt éreztem, hogy mennyi munkát, előkészületet, tervezést, odafigyelést, kedvességet, lelket varázsoltak a szervezők, kivitelezők ebbe a mai alkalomba: minden perc és mozzanat tökéletesen működött, egyetlen megakadási vagy csúszási pillanat nem fordult elő, a gyerekek és a vendégek kényelméről, elégedettségéről is folyamatosan gondoskodtak.”
Nagy örömünkre szavalóversenyünk ihlette Vesztergom Andrea fentebb olvasott versét is.
Hálás szívvel mondunk köszönetet a zsűri elnökeinek:
- Dr. Bihari Albertnénak (aki a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár nyugalmazott főkönyvtárosa, igazgatóhelyettese, a gyermekrészleg csoportvezetője, a Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület alapító titkára, az Olvasókör elnöke) az 1. évfolyam zsűrielnökének;
- Dr. Koi Balázsnak (Bonis Bona-díjas nyugalmazott főiskolai tanárnak), a 4. évfolyam zsűrielnökének;
- Némethné Székely Juliannának (a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye oktatási igazgatójának), a 3. évfolyam zsűrielnökének;
- Vesztergom Andreának (a verseny díszvendégének), akia 2. évfolyam zsűrielnöke volt;
valamint a zsűri tagjainak
- Csatáriné Majláth Orsolyának, a Kodály Zoltán Általános Iskola tanítónőjének;
- Herman-Szinyei Andrea gyógypedagógus-logopédusnak;
- Jurásné Papp Mónikának, a Szent László Katolikus Gimnázium, Technikum, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium és Óvoda humán munkaközösség-vezetőjének;
- Kemecseiné Rusz Eleonórának, az Apáczai Csere János Általános Iskola tanítónőjének;
- Lipők Lászlónénak, aki a Móricz Zsigmond Általános Iskola Kertvárosi Tagintézményének tanítónője;
- Melich-Mozga Mariann-nak, a Nyíregyházi Bem József Általános Iskola tanítónőjének;
- Simon Tamásnénak, a Jókai Mór Református Általános Iskola tanítónőjének, valamint
- Tarcsáné Babály Orsolyának, aki a Móricz Zsigmond Általános Iskola Vécsey Károly Tagintézményének tanítónője.
Köszönjük, hogy évek óta örömmel fogadják felkérésünket, és szívesen vállalják ezt a nagyon szép, ugyanakkor nagyon nehéz feladatot! Bízunk abban, hogy még sok-sok éven keresztül ünnepelhetjük együtt versenyünkön a kortárs magyar költőket és verseiket!
Hálásan köszönjük a fotókat Szabó Évának!
A versenyen elért helyezésekről az iskola honlapján, a www.szentimre-nyh.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.
Rubóczkiné Pekó Brigitta
főigazgató-helyettes