Lengyelországba utaztak a Szent Imre köznevelési intézmény 11. osztályos gimnazistái

Évek óta hagyomány a Szent Imre Katolikus Gimnázium, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskolában, hogy a 11. évfolyamon tanuló diákok – lehetőség szerint – részt vesznek egy háromnapos lengyelországi tanulmányi kiránduláson, amelynek egyik fő utazási célja az Auschwitz-Birkenau Állami Múzeum megtekintése.

Így volt ez ebben a tanévben is. Március 20. és 22. között közel 70 diák és 6 pedagógus indult útnak, hogy felfedezze a sokak számára még ismeretlen Lengyelországot. Az első állomás Krakkó volt, ahol idegenvezető segítségével tekintették meg a tanulók a város nevezetességeit. Az óváros főtere, az itt található műemlékek, köztük a Mária Templom és a Posztóház; a Visztula folyó melletti dombon épült királyi vár, a Wawel az első pillanattól lenyűgözte a diákokat:

  • Nagyon tetszett a hatalmas főtér. Krakkó igazán hangulatos hely, rengeteg étteremmel, üzlettel, lovas hintókkal, utcai zenével bővelkedő nagyváros. (Pásztor Panna)
  • Miközben sok érdekességet hallottunk a város történelméről, számomra különleges élmény volt a Wawel-kastély kriptájának megtekintése, ahol számos király sírhelye található. (Rada Dávid)
  • Krakkóban megtudtuk azt is, hogy minden órában a nagytemplom ablakából trombitaszó színesíti a járókelők napjait. Ez annyira tetszett nekünk, hogy másnap is megnéztük az „előadást”. (Tóth Zsófia)

Második nap az auschwitzi és a birkenaui táborba látogattak el a diákok és kísérőik. Itt egészen másfajta élményben volt részük:

  • Auschwitz és Birkenau mindenki számára nagyon megrázó élmény volt. Az angol nyelvű idegenvezetés során megtudhattuk, hogy milyen körülmények uralkodtak a haláltáborban. A fennmaradt épületek és tárgyak szörnyű látványa mindenkiben mély nyomot hagyott. Birkenauban az elhunyt rabok jeltelen sírhelyeit is megtekintettük, valamint megnéztük, hogy érkezésükkor milyen körülmények várták az áldozatokat. (Börzsei Borbála)
  • Számítottam rá, hogy megrázó élmény lesz, és egyetértek az idegenvezetőnkkel, aki azt mondta, szerinte minden embernek meg kellene nézni életében legalább egyszer ezt a helyet. Elszomorító belegondolni, hogy ilyen szörnyűségek történtek még nem is olyan régen. (Pásztor Panna)

A megrázó emlékhely után a kirándulók harmadik nap megtekintették még Krakkóban a Szent II. János Pál-templomot, majd Zakopéné hangulatos városát.

  • Mindenki számára érdekes volt, hogy a templomot kisebb imahelyek vették körül, amelyek mindegyike egyedi tematikát képviselt. (Kanyó Izabella)
  • Láttuk a szentatya életéből fennmaradt ereklyéket, valamint megcsodálhattuk a templom gyönyörűen díszített mozaikos falait. Innen Zakopanéba indultunk, ahol lehetőségünk nyílt bebarangolni a várost, valamint kipróbálni a helyi tradicionális ételeket. Akinek kedve tartotta, felmehetett a hegy tetejére, ahol gyönyörű kilátás tárult a szemünk elé. Fent találtunk egy alpakafarmot is, ahol etethettük és simogathattuk az aranyos állatokat. (Sie-Magyar Lara)
  • A friss levegő és a gyönyörű táj azonnal elvarázsolt minket. A helyi piacokon nemzeti különlegességeket vásárolhattunk, amelyeket később hazavihettünk családunknak és barátainknak. (Zsíros Réka)

A diákok élménybeszámolóiból is kiderül, hogy jó hangulatban, életre szóló élményekkel gazdagodva tértek haza Lengyelországból. Találóan foglalták össze utazásuk végén tapasztalataikat: „Krakkó pezsgő élete, Auschwitz fájdalmas múltja és Zakopane nyugodt természeti szépsége mind örökre emlékezetes marad számunkra.”

Rubóczkiné Pekó Brigitta 

főigazgató-helyettes, kísérő pedagógus