Szent József ünnepe a Szent Lászlóban

Szent József, az igaz ember, a hallgatag szent, Jézus nevelőapja az édesapák, férjek, munkások és az Egyház védőszentjeként vált közismertté.

Szent József személye különösen közel áll szívünkhöz, hiszen 1918-ban az iskolánkat alapító orsolyita nővérek őt választották kápolnájuk védőszentjévé.

Ebben az évben is megköszöntük Szent József oltalmát. Az ünnep vigíliáján zsolozsmát imádkoztunk a kollégistákkal.

Tanáraink, nevelőink, orsolyita nővéreink és kollégistáink szentmisében adtak hálát Istennek intézményünk több mint egy évszázados múltjáért. Mike Ervin iskolalelkész homíliájában a józsefi erényekre reflektálva rámutatott a katolikus iskolák ismeretszerzésen túlmutató hivatására, társadalmi szerepére, a keresztény értékek jelentőségére. 

Hálaadásunkon reményteljes lélekkel fohászkodtunk iskolánk jövőjéért és a ránk bízottak további szellemi-lelki fejlődéséért.

Béres Tamás kollégiumvezető

Az alábbiakban Mike Ervin atya homíliája olvasható:

Krisztusban Kedves Testvérek!

Ma különleges ünnepre gyűltünk össze, hogy megemlékezzünk és megünnepeljük Szűz Mária jegyesét, Szent Józsefet, aki nemcsak Jézus nevelőapja, hanem az Egyház, a családok és a katolikus iskolák védőszentje is. Ő az, aki csendben, alázattal, mégis rendíthetetlen hűséggel teljesítette azt a küldetést, amelyet Isten rábízott. Az ő alakja ma is példaként áll előttünk, különösen akkor, amikor a család, az iskola és a nevelés fontosságáról gondolkodunk.

Szent József, a ház őrzője

Ferenc pápa Patris corde apostoli levelében így ír róla: „Szent József a valódi apa szívével szeretett.”

Ő volt az, aki otthont biztosított Jézus és Mária számára, aki gondoskodott róluk és megvédte őket. Nem volt gazdag, nem volt hatalommal bíró ember, mégis minden tőle telhetőt megtett, hogy biztonságot nyújtson szeretteinek. Amikor Heródes elől menekülni kellett, ő vezette a Szent Családot Egyiptomba, és addig maradt ott, amíg Isten újra szólította. Nem kérdezte, miért történik ez vele, nem lázadt fel, hanem cselekedett.

Ma, amikor oly sok család széthullik, amikor az otthonok gyakran nem a béke és a szeretet helyei, Szent József példája arra hív minket, hogy mi is őrzői legyünk családunknak. Nemcsak a fizikai falakat kell megépítenünk, hanem szeretetteljes otthont kell teremtenünk, ahol a gyermekek megtapasztalhatják a biztonságot, a hitet, a törődést és a feltétel nélküli szeretetet.

De Szent József nemcsak az otthon, hanem az iskola őrzője is. Ő volt Jézus első tanítója. Nemcsak az ács mesterségét adta át neki, hanem a munka becsületét, a türelmet, a hitet és a csend bölcsességét is.

A katolikus iskola többet jelent egy egyszerű oktatási intézménynél. Ez egy közösség, egy lelki otthon, ahol a fiatalok nemcsak tudást szereznek, hanem erkölcsi és hitbeli útmutatást is kapnak. Az iskola nemcsak az értelem, hanem a szív és a lélek műhelye is. A mai világban, amikor az iskolákban oly sok kihívással kell szembenéznünk – erkölcsi bizonytalanság, fegyelmezetlenség, a hit háttérbe szorulása –, szükség van egy erős példaképre, aki irányt mutat. Szent József ilyen. Ő nem szólt sokat, de amit tett, az örökérvényű üzenet számunkra: legyünk hűségesek hivatásunkhoz, és szolgáljunk alázattal! Mert a nevelés nem lehet csupán fegyelem és szigor kérdése. Egy katolikus iskolában is fontos, hogy a nevelők megértsék: a felelősségük nem csupán az, hogy tudást adjanak át, hanem hogy türelemmel és gyengédséggel segítsék a fiatalokat. Szent József ezt példázza: erős, de soha nem durva; határozott, de soha nem elnyomó.

A tanárok számára ő példát ad abban, hogyan neveljenek szeretettel, türelemmel és odaadással. A diákok számára Szent József a kitartás és a fegyelem példája. A szülőket pedig arra emlékezteti, hogy a nevelés nem ér véget az iskolakapuban, hanem az otthonban kezdődik, és egész életre szóló feladat.

A nevelés küldetése

Ferenc pápa így ír: „Minden gyermek hordoz magában egy titkot, amely csak egy apa segítségével tárulhat fel.”

A nevelés nem csupán ismeretek átadása. A valódi nevelés formálja az embert, segít kibontakoztatni azt, amire Isten teremtette. Szent Józsefnek nem voltak nagy szavai, mégis ő volt a legnagyobb nevelők egyike, mert Jézus mellett állt, példát mutatott neki, és vele volt minden helyzetben. Milyen sokszor halljuk ma, hogy a fiatalok elveszettek, hogy nincs előttük igazi példakép, hogy sokan céltalanul sodródnak! A válasz ott van előttünk: hiteles nevelésre van szükség, amely nemcsak elméleti tudást, hanem értékeket, jellemet és hitet is közvetít.

Tanárként, diákként vagy szülőként, papként mindannyian az iskola őrzői lehetünk. A tanárok József példáját követve nevelhetik a fiatalokat türelemmel és odaadással, a diákok tanulhatnak tőle a kitartásban és a tiszteletben, a szülők pedig támogathatják gyermekeik iskolai és lelki fejlődését.

A Patris corde hét pontja segít elmélyíteni a prédikációt:

1. A nevelés szeretetteljes szív kérdése – József apai szívvel szeretett.

2. A gyengédség és türelem kulcsfontosságú a nevelésben – A diákoknak és tanároknak is ezt kell követniük.

3. Az engedelmesség nem gyengeség, hanem erény – Az iskola fegyelme nevelő hatású.

4. Az elfogadás segít minket előre – Ne féljünk a kihívásoktól!

5. A kreatív megoldások és a bátorság vezetnek a sikerhez – Nevelők és diákok is bátran kell, hogy éljék mindennapjaikat.

6. A munka érték, és a tanulás is az – Minden munka Isten tervének része.

7. A csendes szolgálat is nagy dolgokat eredményezhet – Nem kell híresnek lenni, hogy Isten nagy dolgokra használjon minket.

Szent József imája

Most forduljunk hozzá imádságban, kérve az ő közbenjárását:

„Üdvözlégy, Megváltó őrzője,

A Szent Család feje!

Isten rád bízta Fiát,

Mária és Jézus támasza vagy.

Szent József, mutass utat nekünk is,

és vezess minket a hűség, az igazság

és a szeretet útján. Ámen.”

Kedves testvérek, bízzuk Szent József oltalmára otthonainkat és iskoláinkat! Kérjük őt, hogy tanítsa meg nekünk, hogyan lehetünk hűségesek küldetésünkhöz, hogyan nevelhetjük gyermekeinket a szeretet, az igazság és a hit szellemében.

Szent József, a ház és az iskola őrzője, könyörögj érettünk!

Amen