“Isten áldd meg a magyart …” – Ökumenikus istentisztelet Szatmárcsekén a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan

A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan ökumenikus istentiszteletet tartottak Szatmárcsekén, ahol Kölcsey Ferenc 202 évvel ezelőtt fejezte be a Himnuszt. Az ünnepi eseményen 2025. január 19-én- az ökumenikus imahét első napján- Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök és Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét.

Palánki Ferenc megyéspüspök homíliájában arról beszélt, hogy a kultúra egy embercsoport szokásainak és hagyományainak összességét jelenti. Ezeréves magyar kultúránk, szokásaink, hagyományaink, szellemi- és lelki életünk vitathatatlanul a keresztény hitre épülnek. Kiemelte, Jézus csodái nem pusztán csodák voltak, hanem jelek, amelyek mélyebb üzenetet hordoztak. Ezek a jelek nem csupán az adott helyzetek megoldására szolgáltak, hanem az isteni jelenlétre mutattak rá.

Hozzátette, Jézus földi élete során minden csodája jelet hordozott, amely az emberek figyelmét Istenre irányította. A csodák, mint például Lázár feltámasztása,- amelyről a mai evangélium is szólt,- vagy a kánai menyegzőn a víz borrá változtatása, nem csak önmagukban fontosak, hanem abban az értelemben is, hogy elvezetik az embereket Istenhez. Az igazi hit nem a csodákon alapszik, hanem azon a felismerésen, hogy Isten mindig jelen van az életünkben.

A püspök atya hangsúlyozta, az élet tele van nehézségekkel, amelyek közepette az emberek gyakran csak a csodát keresik vagy várják. Sokan úgy érzik, hogy Isten jelenléte akkor igazolható, ha az imáikra közvetlen és kézzelfogható válasz érkezik. Azonban a hit mélyebb megértése azt jelenti, hogy Isten nem csupán a problémák megoldója, hanem ő maga az ajándék. Jézus eljövetele nem csupán földi boldogságot kínált, hanem az örök élet ígéretét.

Palánki Ferenc elmondta, hogy püspöki jelmondatának Jézus alábbi szavait választotta: „Én vagyok a feltámadás és az élet.” A hit személyes tapasztalatokon keresztül mélyül el, de a megtapasztalás sokszor a hitből fakad. Az örök élet reménysége és Jézus ígérete, hogy aki hisz benne, örökre élni fog, erőt ad a nehézségek idején is. Püspök úr kifejtette, hogy mindannyian jelek lehetünk mások számára, akik eltávolodtak Istentől, hitüktől és kultúrájuktól.

Az ezeréves keresztény magyar kultúra tanúsága szerint őseink generációról generációra adták tovább ezt a meggyőződést. Jézus jelenléte az életünkben folyamatos, és ezt a szeretetet kell közvetítenünk embertársaink felé.

A kérdés, amely Jézus Mártához intézett – “Hiszed-e ezt?” –, ma is érvényes. Az életünkkel kell válaszolnunk rá, és bízni abban, hogy Isten szeretete örök és állandó, ezért is lett az idei ökumenikus imahét jelmondata ez a kérdés – zárta prédikációját Palánki Ferenc.

Az igehirdetéseket követően a Kölcsey Társaság a 2025-ös évben is átadta hagyományos díját, amelyet a magyar nyelv megőrzéséért tett kiemelkedő munkásságáért ítélt oda. Az idei Kölcsey- emlékplakett díjazottja Rátóti Zoltán Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, kiváló és érdemes művész lett. 

Az eseményen Csikos Sándor a Nemzet Színésze szavalta el a Himnuszt, továbbá közreműködött a Sárospataki Református Kollégium kórusa. Az istentiszteletet követően a jelen lévő egyházi és világi elöljárók helyezték el az emlékezés koszorúit Kölcsey Ferenc síremlékénél.