Vízkereszt, Jézus Krisztus megjelenésének ünnepe

Vízkereszt ünnepén szentmisét mutatott be dr. Krakomperger Zoltán a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye általános helynöke, a Szent Anna-székesegyház plébánosa 2025. január 6-án a Szent Anna-székesegyházban. 

A vízszentelés szertartásával kezdődött az ünnepi szentmise január 6-án, vízkereszt, ünnepén a Szent Anna-székesegyházban. Az ünnep mondanivalója, hogy a Megváltó minden ember üdvösségéért született erre a világra, ő mindenki végérvényes üdvhozója.

Az általános helynök atya prédikációjában a napkeleti bölcsek történetén keresztül emlékeztetett minket arra, hogy miként találhatjuk meg az isteni igazságot mindennapi életünkben, miközben a hit és az elszántság példáját állította elénk.

Zoltán atya a homíliája kezdetén arra hívott minket, hogy életünk minden szakaszában tartsuk szem előtt Jézus Krisztust. Nemcsak életünk különleges fordulópontjain, hanem a mindennapok szürkeségében is felismerhetjük az isteni jelenlétet, amely felemeli lelkünket és összekapcsolja hétköznapjainkat az ünnepekkel. Ez az összhang lehetőséget ad arra, hogy életünket ne az egyhangúság és a szürkeség, hanem a tartalommal teli lelki gazdagság határozza meg.

A napkeleti bölcsek példája arra emlékeztet, hogy a bölcsesség alapja az ég felé való tekintés. Ezek az emberek csillagjósokként különleges égi tüneményt észleltek, és elindultak, hogy megismerjék annak jelentését. Ahogy Zoltán atya kiemelte, a bölcsesség abban rejlik, hogy nem a földi javakra és körülményekre koncentrálunk, hanem Isten világára.

A napkeleti bölcsek aranyat, tömjént és mirhát ajándékoztak a gyermek Jézusnak, amelyek az emberi értékek szimbólumai. Ezek az ajándékok arra emlékeztetnek minket, hogy mindazt, amit hordozunk értelmünkben, akaratunkban és érzéseinkben, Isten elé kell vinnünk.

Miközben a bölcsek története kritikát fogalmaz meg az technikai ismeret és javak és túlzott előtérbe helyezésével szemben, rámutat arra is, hogy a vallási elmélyülés és az isteni igazság keresése segít egy emberibb léptékű társadalom kialakításában. „Igenis szükségünk van technikai javakra, de azok nem szoríthatják ki az életünkből és a világunkból azt, ami emberi természetünk legszellemibb részének kiníyilvánítása: a vallási hódolat teljességének a bemutatását a teljes Szentháromságnak.” A vallásos hódolat nemcsak a lelki növekedés, hanem az emberség kiteljesedésének is feltétele – mondta Krakomperger Zoltán.

A prédikáció végén Zoltán atya arra buzdított, hogy magunk is váljunk bölcs emberekké, életkortól függetlenül. Bölcs az, aki elismeri, hogy szüksége van az isteni javakra értelem-, akarat- és érzelemvilágában, és ezeknek a javaknak a megszerzéséért készen áll az áldozathozatalra is. A bölcsesség abban is megmutatkozik, hogy képesek vagyunk az életünket meghatározó igazságot felismerni és ebből bőven meríteni. Ez a bölcsesség segíthet minket abban, hogy mindennapjainkat ne csak megéljük, hanem istenes tartalommal töltsük meg.

A szentmise végén a hívek vihettek a megszentelt vízből, hogy imádság kíséretében meghintsék vele otthonukat.