2024. szeptember 21-én tartották az egykori svetitses diákok hagyományos évi összejövetelüket az alma materben, a Boldogasszony Iskolanővérek, korábbi nevükön Miasszonyunkról nevezett Szegény Iskolanővérek debreceni iskolájában. A többgenerációs találkozó részeként emléktáblát avattak dr. Kiss László emlékére, aki 1950 és 1964 között igazgatta az intézményt.
A Svetits történetének legnehezebb korszaka volt ez: az államosítás két évét és a szerzetesrendek feloszlatását követő időszak. Diri bácsi megnyitotta a Svetits kapuját a politikai üldözött családok leányai előtt, akiket kizártak az állami gimnáziumokból, így az ország minden részéből érkeztek ide. Bár az eredeti épület töredékében, szegényes körülmények között működött az iskola, és viselni kellett a kommunista rezsim kontrollját, mégis a béke szigetén élhettek itt a diákok, és ebben a nővérek mellett Diri bácsinak is óriási szerepe volt.
Minderről tanúságot tett az egykori svetitses tanítványok nevében írt visszaemlékezés, melyet az egykori növendék, Páll Katalin, Sándor Istvánné olvasott fel. A beszéd Diri bácsi munkásságát 1964-ig foglalta össze. Ebben az évben a kommunista államvezetés megelégelte tevékenységét, és koholt vádak alapján kitiltotta a városból és a megyéből. 24 óra alatt kellett távoznia. Az Iskolanővérek budapesti iskolájában, a Patrona Hungariae Lánygimnáziumban talált menedéket, itt folytatta áldásos tanári és nevelői tevékenységét.
„Ami a svetitsistáknak szomorúság volt, az lett a patronások öröme”- így vette át a szót dr. Esztó Klára, aki a patronások nevében írt visszaemlékezést tolmácsolta. Az ünnepség zárásaként egy 1988-ból való hangfelvételnek köszönhetően, Diri bácsi maga is „megszólalt”. Megrendülten, meghatottan hallgatták szavait az egykori tanítványok, miközben körülállták a szimbolikus íróasztalt a Diri bácsi által fordított pápai enciklikákkal.
Az emléktábla állítás ötletgazdája Becsky Tibor, az „Adjátok Vissza A Hegyeimet!” Alapítvány elnöke volt, aki nővére révén kötődik az intézményhez. Mindkét iskola egykori diákjai örömmel adakoztak a jó cél érdekében, valamint a közös diákszövetség is nagylelkű adománnyal járult hozzá, hogy az emlékplakett elkészüljön. A táblát Szőke Gábor ózd-bolyoki plébános szentelte fel, aki az ünnepség előtti szentmisét is celebrálta.
A nővérközösség részéről Lobmayer M. Judit nővér volt a házigazda, aki egykor maga is tanítványa volt Diri bácsinak a nyolcvanas évek Patronájában.
Az emléktábla szövege:
Dr. Kiss László 1910-1992
A Debreceni Rk. Svetits Lánygimnázium igazgatója 1950-1964 között
A teológia doktora, igazi pedagógus, a nevelés művésze, mindenki Diri bácsija, Isten embere volt.
Az emléktáblát állították örökké hálás tanítványai
Kiss László atya életéről ITT olvashatunk.
Lobmayer M. Judit SSND
Fotó: Miskolczi János
További fotók megtekinthetők a Svetits intézmény Facebook oldalán.
Öröm-hír sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye