Ferenc pápa a 2025-ös szentévre készülve hirdette meg az imádság évét. Az Evangelizáció Dikasztériuma által kiadott, Az imádság iskolája című sorozat segíthet abban, hogy felfedezzük, milyen szép, amikor alázatosan és örömmel az Úrra bízzuk magunkat. A kötetek előszavát Ferenc pápa írta.
Az első kötet címe – Mit jelent ma imádkozni? – is utal arra, hogy ebben az imádkozás alapjaival ismerkedhetünk meg. Szerzője, Angelo Comastri olasz bíboros, neves lelkiségi író, korábban Vatikánváros általános helynöke és a Szent Péter-bazilika esperese volt. A kötetet Tőzsér Endre SP fordította.
A szerző könyvében gyakran idézi az irodalom klasszikusait és a lelki élet mestereit. Könyvének elején így ír: „Elméletileg mindannyian meg vagyunk győződve az ima fontosságáról: gyakran beszélünk róla, mindenhol ismételgetjük. De vajon tényleg biztosak vagyunk-e abban, hogy az ima áll életünk középpontjában? Egy dolog beszélni az imádságról, és egy másik dolog imádkozni!
A sorozat második kötetének szerzője Gianfranco Ravasi bíboros, nemzetközi hírű szentírástudós, egy háromkötetes zsoltárkommentár szerzője, a Kultúra Pápai Tanácsának emeritus elnöke, akit 2013-ban Stephanus-díjjal tüntettek ki. A könyv címe Imádkozás zsoltárokkal.
„A zsoltárok, melyek Izraelnek és az Egyháznak a par excellence imái, minden teremtményt bevonnak Isten dicséretébe, az állatoktól az égi csillagokig. Mielőtt komolyabban elindulnánk e bibliai könyv útjain, szeretnénk egy pillantást vetni egy hatalmas horizontra, mely átfogja egész bolygónkat és átfogja az évszázadokat” – írja a szerző a kötetben. Ez az ima világa, a különböző vallások ezerféle imaformájában, és néha váratlan módon még a nem hívők körében is, akik kiáltással vagy kéréssel fordulnak a számukra minden istenségtől üres ég felé.
A következő kötet szerzője, Juan López Vergara mexikói bibliatudós 2004-ben doktorált a Salamancai Pápai Egyetemen. 2007-től 2010-ig a Mexikói Biblikus Társaság elnöke volt, jelenleg a guadalajarai Katolikus Biblikus Intézet oktatója. A sorozat harmadik részének címe Jézus imája. Ebben a szerző nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy elénk idézze az imádkozó Jézus alakját. Alább egy rövid idézetet olvashatnak a könyvből.
„Abba, te állandóan nézel bennünket, figyeled, mire van szükségünk az élethez. E kereső élet útján csodálattal gondolok jóságod mindent megvédő mennyei köpenyére. Ez egy abszolút elv, mely a kellemes szélhez hasonlóan örömmel tölti el lelkemet. Te vagy a teremtője mindannak, ami látható, és annak is, amit nem látunk, és nem szűnsz meg szerető gondoskodással elhalmozni az igéd által teremtett világot.”
A negyedik kötet címe Imádkozás szentekkel és bűnösökkel, szerzője Paul Murray ír domonkos szerzetespap, költő, teológiatanár. A római Angelicum Egyetem professor emeritusa, szakterülete a nyugati misztikus hagyomány. Magyarul megjelent művei: A domonkos lelkiség új bora (2018); Bizalommal imádkozni: Aquinói Szent Tamás az Úr imájáról (2018); Kapu a Szenthez: elmélkedések az Üdvözlégyről (2022); A fény vonzásában: a keresztény szemlélődés ragyogó-sötét útja (2022).
A kötet előszavában így ír: „A szentek, akiknek az imádságról és az elmélkedésről szóló írásait ez a könyv vizsgálja, a lelkiségi hagyomány leghíresebb alakjai közé tartoznak. Mélységesen ismerik azt a fényt és tüzet, amelyről beszélnek. Írásaik lapról lapra a látás és megértés igen jelentős szintjeiről árulkodnak. E mű fő célja azonban nem az, hogy a szemlélődő ima magasabb szintű állapotaira vagy szakaszaira összpontosítson, hanem ennél sokkal szerényebb, nevezetesen az, hogy felfedezze, milyen segítséget nyújthatnak a nagy szentek azoknak, akik szeretnének ugyan előrehaladni imaéletükben, mégis állandóan elvétik a célt, tétova erőfeszítéseket tesznek, melyeket leginkább emberi gyengeségük ás alá.”
Antonio Pitta a lucera-troiai egyházmegye papja, a Pápai Lateráni Egyetem újszövetség-professzora, a Pápai Gergely Egyetem vendégtanára írta az ötödik, Példabeszédek az imáról című kötetet. Ebben többek között ezt olvashatjuk: „A názáreti Jézus az imádság embere volt: ez Jézus földi életének egyik tagadhatatlan történelmi ténye. Nyilvános működésének évei alatt gyakran vonult el imádkozni, olyannyira, hogy egy nap tanítványai arra kérték, tanítsa őket imádkozni.
Minden evangélium bemutatja az imádkozó Jézust; Lukácsé a többinél jobban, Jézus életének döntő pillanataiban. Jézus imádság közben részesül a keresztségben a Jordán folyóban. A tanítványok kiválasztása előtt egy egész éjszakát imádságban tölt. A hegyen való színeváltozása is imádság közben történik. Amikor érzi élete végének közeledtét, fiatal kora ellenére, imádsága intenzívebbé válik: imája igazi gyötrődés volt, küzdelem, mely minden volt, csak nem békés.
A kötetek megvásárolhatók az Új Ember könyvesboltban (Budapest V. kerület, Ferenciek tere 7–8. Nyitvatartás: hétfőtől péntekig: 9–18 óráig), vagy megrendelhető az Új Ember online könyváruházban.
Forrás: Magyar Kurír
Öröm-hír sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye