Segítségnyújtás a szenvedélybetegeknek – az MKPK sajtóközleménye

A Magyar Katolikus Egyház mindig is kiemelt feladatának tekintette az elesettek, betegek támogatását. A rendszerváltást követően – felismerve a modern kor egyik legnagyobb társadalmi kihívását – aktívan elkezdhetett a szenvedélybetegekkel foglalkozni. Erre hívta fel a figyelmet Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára, aki a magyar püspökök testületének köszönetét tolmácsolta a megjelenteknek Leányváron, ahol a szenvedélybetegek gyógyítását végző Hivatásőrző Ház ünnepelte alapításának 20. évfordulóját. Köszöntőjében kiemelte: a ház alapítói felismerték, hogy „a szenvedélybetegségek minden közösségben jelen vannak. Egy egészséges közösség pedig kell, hogy tudjon segíteni bajba jutott tagjain. E felismerés következtében hozták létre a Pilis ölelésében a Hivatásőrző Házat”.

A leányvári intézmény két évtizede segíti a szenvedélybetegek felépülését, társadalomba történő reintegrációját. Az immár a Katolikus Szeretetszolgálat keretein belül működő intézményben családias környezetben, magas színvonalú szakmai munka mellett gyógyulhatnak a bentlakók, testileg és lelkileg egyaránt. A Hivatásőrző Ház a legmodernebb szakmai ismereteket ötvözi a Katolikus Egyház egyetemes értékeivel. Az intézmény nagy hangsúlyt fektet az utógondozásra, továbbá a lakók családjának, környezetének támogatására.

Az MKPK fenntartásában mára egy több intézményből álló, hatékony és eredményes hálózat épült ki a szenvedélybetegek egyházi támogatására. Az MKPK karitatív intézményei közül kerek évfordulót ünnepel idén a Katolikus Karitász budapesti RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálata is. A 30. évfordulóját ünneplő Szolgálat célja a szenvedélybetegek minél szélesebb körben való elérése, a változás elindítása és segítése, a szerhasználatnak, valamint járulékos ártalmainak csökkentése. Az intézmény keretein belül lehetőség van részt venni segítő beszélgetésen, pszichológussal, illetve pszichiáterrel való konzultáción, pár- és családterápián. Folyamatosan lehet csatlakozni a szenvedélybetegek hozzátartozóinak csoportjához, a szerencsejáték-függők, valamint a Gamma Gt. alkoholisták önsegítő csoportjához. Rendszeresen indul alkotásterápiás, gyászfeldolgozó, és dohányzásról való leszokást segítő csoport is. A RÉV minden programja ingyenes és a budapesti helyszín mellett az ország számos pontján várják a klienseket.

Az MKPK fenntartásában működő, szenvedélybeteggel foglalkozó intézmények és az ott dolgozó szakemberek bizalommal fogadnak bárkit, aki hozzájuk fordul.

Forrás: MKPK Sajtószolgálat

Öröm-hír sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi egyházmegye