Mindannyiunk életét átfogó nagy téma, a MISSZIÓ várta a diákokat a FAVÉT rendezvényen 2023. november 18-án, Nyíregyházán. A találkozón – amelyet 19. alkalommal rendeztek –, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye köznevelési intézményeiből több mint hatszáz 14 éves kor fölötti fiatal vett részt.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/42-1024x543.jpg)
A misszióról szólt Palánki Ferenc megyéspüspök elmélkedése a szentmisén, a vendég lelkipásztorok: Takács Tamás ezredes, a Tábori Lelkészi Kar vezetője, Juhos Ferenc SVD verbita tartományfőnök-helyettes és Lourdu Raju Chavvakula dél-indiai származású verbita szerzetes-pap előadásai – amelyekről hamarosan bővebben olvashatunk –, a Katolikus Shalom Közösség misszionáriusainak tanúságtétele és a találkozó rendszeres elemei, a színvonalas, lenyűgöző misztériumjátékok a házigazda intézmény mintegy kétszáz tehetséges diákjának előadásában.
A rendezvényen közreműködött, és a szentmisén énekükkel szolgált a Szent Imre egyházközség kórusa.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/21-2-1024x899.jpg)
„Boldogok, akiket értem üldöznek” – A kis misztériumjáték fiktív történetét írta és rendezte: Véghseő Tamás, a Szent Imre Gimnázium 12. a. osztályos tanulója. Ezúton is gratulálunk Véghseő Tamásnak, valamint a fellépő diákoknak!
Az előadásban az 1951. február 22-én munkatáborba elhurcolt és ott mártírhalált halt Stefano atya életének utolsó szakaszát dolgozták fel.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/24-1-1024x933.jpg)
A börtöncella a fizikai szabadságától megfosztott Stefano atya lelki szabadságát nem korlátozta, nem jelentett akadályt abban, hogy rabtársai körében hirdesse az evangéliumot, az örök életet. A börtönőrök nem nézték ezt jó szemmel, és felbérelték Stefano atya egyik cellatársát, aki a szabadságáért cserébe megölte a katolikus papot. „Szabad vagyok, de a bűntudattól nem szabadulok. Szabad vagyok a földi pokolból, de a végítélettől nem menekülhetek.” – A gyilkosságot elkövető utolsó gondolataival zárult a kis misztériumjáték. A nézőben felmerülhetett a gondolat – látva a nagy misztériumjátékot is –, hogy erre a bűntudatra való feloldozást ––, tulajdonképpen a nagy misztériumjáték utolsó mozzanatának üzenete, a megbocsátás kegyelmének ajándéka adja meg.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/97-1024x552.jpg)
„Tegyetek tanítványommá minden népet!” – A Nagy Éva tanárnő és Nagy Csaba iskolalelkész rendezésében bemutatott nagy misztériumjáték Jézus Krisztus misszióparancsát dolgozta fel, Szent István (36/40 körül), az első keresztény vértanú halálától kezdve mutatta be a kereszténység terjedését a világon. A jelenetekben láthattuk a keresztényeket üldöző Sault, majd a megtért Pált, és missziós útjain is követhettük őt egészen életének utolsó állomásáig, Rómáig, ahol hitéért vértanúhalált halt.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/103-1024x552.jpg)
A keresztény hitet szóval, cselekedetekkel hirdették, de védelmezték csatamezőn, háborúban is, erre utalt a Nagy Konstantin császár csatajelenete, a kereszt jelében történt győzelme. Keresztény nemzetté válásunkért is folyt a harc. A kereszt jelében Szent István király is megtalálta a győzelmet a Koppány által elképzelt törzsiség és pogányság fölött.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/109-1024x744.jpg)
Láthattunk jelenetet Imre herceg halálát követően az ország Szűz Máriának történő felajánlásáról, és a magyar nép kereszténnyé tételéről. A misztériumjáték jeleneteiben felsorakoztak a keresztény hitre megtért nemzetek, a szerzetesrendek, kiemelten a Szeretet Misszionáriusai és a farkast megszelídítő Assisi Szent Ferenc.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/124-1024x591.jpg)
A jeleneteket bemutató, összekötő látványos táncelemek, olykor kilépve a színpad-térből a közönség terébe, a valóságba azt üzenték, hogy a misszió, a kereszténység hirdetése nem egy színpadi elem, hanem mindannyiunk keresztény életének a része. Missziós életünk során mi is találkozunk farkasokkal.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/127-1024x680.jpg)
A misztériumjáték nagy zárójelenete ismét Rómában, a Katolikus Egyház szívében játszódott, Szent Péter térré változtatva a nézőteret is, ahol pápaválasztáson lehettünk jelen. Szent II. János Pál pápa megválasztásának öröme továbbhömpölygött a nézőtérre, és meglepetésünkre a megválasztott pápa üdvözlésének is tanúi lehettünk, amikor a pápamobil hajtott keresztül a nézőtéren.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/135-1024x584.jpg)
Az előadás elgondolkodtató, mély üzenetet közvetítő – Szent II. János Pál pápa életéből vett – jelenettel zárult. A Szentatya meglátogatta az ellene merényletet elkövető Ali Agcsát a börtönben, és megbocsátott neki. Ezzel tulajdonképpen a megoldáshoz, a misszió, a küldetés legfontosabb mozzanatához terelve a nézőt, akiben itt összekapcsolódhatott a két misztériumjáték, mert a megbocsátás feloldja a „Szabad vagyok, de a bűntudattól nem szabadulok” kis misztériumjáték záró gondolatát is.
A megoldás az életre Isten irgalmas, megbocsájtó szeretete, „miképpen mi is megbocsájtunk az ellenünk vétkezőknek…”. Ez a keresztény hitünk, a missziónk központi üzenete, a küldetésünk alapja.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/18-1-1024x690.jpg)
A FAVÉT egy mission impossible, egy lehetetlen küldtetés. A lehetségest megoldjuk, a lehetetlenért pedig küzdünk, és ehhez kérjük Jézus segítségét. A mai nap küldetése ez volt. – Nagy Csaba atya elmondta, szinte lehetetlennek tűnt, hogy a közel kétszáz diák a rendelkezésére álló két hét alatt, csak két nap főpróbával a rengeteg kellékkel, csúcsminőségű színpadtechnikával színpadra hozza a két misztériumjátékot. Az utolsó próbán bebizonyosodott, hogy nem lehetetlen, mert Isten hisz bennünk, akar velünk kezdeni valamit, vagyis szépet ad nekünk.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/14-2-1024x626.jpg)
A misszió is erről szól, amelyet láthattunk az előadásokban is. Az első misszionárius István meghalt hitéért, és Pálból, a keresztényeket üldözőből üldözött lett Krisztusért…, és a sornak az előadással nincs vége, mert a misszió bennünk folytatódik. „Ti vagytok a 20. század szentjei – lelkesítette a fiatalokat Nagy Csaba iskolalelkész.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/79-1024x557.jpg)
Lángoló szívvel tegyünk tanúságot arról, hogy van örök élet
A találkozó csúcsa a püspöki szentmise volt. Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök atya megköszönte a jelenlévő atyák előadásait. Nagyon örült annak, hogy a fiatalokat megérintették az elhangzottak.
A főpásztor elmélkedésének bevezető gondolataiban beszélt az első és egyetlen igazi nagy küldetésről, arról, hogy a mennyei Atya elküldte a Fiát hozzánk. A megtestesült Ige megjelent a földön és meghívott bennünket, hogy kezdjük el végre azt az életet élni, amire minden embert szán a mennyei Atya, vagyis az isteni életet, amely szeretetben eltöltött élet, Jézus Krisztus élete. Megismerni az igazságot, Jézus Krisztust, ez az üdvösség. Ő azt akarta, hogy minden ember üdvözüljön és az igazság ismeretére jusson.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/91-1024x783.jpg)
A szentmisén az emmauszi tanítványokról (Lk 24,13-35) szóló evangéliumi szakasz hangzott el. A főpásztor azért választotta ezt az igeszakaszt, mert Ferenc pápa az emmauszi tanítványokról elmélkedve küldte el üzenetét a missziós vasárnapra.
„Ez az evangéliumi szakasz húsvétvasárnap estéjén hangzik el a szentmisén, mert az emmauszi tanítványok a feltámadás estéjén hagyták el szomorúan Jeruzsálemet, a közösséget, a tanítványokat, mert elvesztették a reménységüket. A Szentatya azt mondja, hogy amikor szomorúak vagyunk, elveszítjük a reményünket, Jézus mellénk szegődik, és visszaadja azt.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/82-1024x483.jpg)
Nem elég ehhez a tudás. Persze kell, hogy megismerjük a Szentírást, a kinyilatkoztatást. Az emmauszi tanítványok tökéletesen elmondják Jézus életét, aki nagyhatású próféta volt Isten és az emberek előtt, de a nép vezetői halálra ítélték, keresztre feszítették és meghalt. Arról is tudtak, hogy az asszonyok, akik a sírnál jártak, azt mondták, hogy Jézus él. Tulajdonképpen végigmondták a Hitvallást, de reménység nélkül.
Milyen a mi hitünk? Van e benne reménység? Tudunk-e úgy reménykedni, hogy minden rosszon, szomorúságon átsegít bennünket az Isten, hiszen ezért jött el.
Jézus a Szentírásból magyarázza meg az emmauszi tanítványoknak, hogy benne minden beteljesült. Ez nyitja meg az örök kaput az ember számára.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/88-1024x564.jpg)
Jézus „úgy tett, mintha tovább akarna menni”. Ez nem csak egy kedves játék a részéről, hanem nagyon is komoly, mert ha nem mondják neki, hogy: maradj velünk, akkor továbbmegy.
Jézus azt akarja, hogy a szívünk lángra lobbanjon, ismerjük meg őt, reménységgel olvassuk a Szentírást, gondoljunk a hit igazságaira, és ebben mélyedjünk el.
A Szentatya azt mondja, hogy hideg szívvel nem lehet tanúságot tenni Jézusról, csak amikor valakinek lobog a szíve, benne ég a reménység lángja.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/76-1024x566.jpg)
Egyetlen gyertya is megtöri a sötétséget. Nem vagyunk sokan hívők, de nem a mennyiség számít, hanem a minőség.
Tizenkét egyszerű ember elterjesztette az evangéliumot az egész, akkor ismert világon. Balás Béla nyugalmazott kaposvári püspök mondta: egyetlen sókristály a nyelvünkön, és tudjuk milyen a sós íz. Elmegyünk egy nyitott ablak előtt, kihallatszik egy hangfoszlány a himnuszból, és tudjuk, hogy győztünk az Olimpián. Ilyen sókristályok, hangfoszlányok legyünk, lángoló szívvel tegyünk tanúságot hitünk alapigazságairól, arról, hogy az ember örök életre van hivatva és a halállal nem ér véget az emberi élet.
Jézus ezért jött el, és teljesítette küldetését, amit a mennyei Atyától kapott. Ezt kéri tőlünk is.
Menjünk el mi is misszióba, segítsük azokat, akik velünk élnek! Legyünk kedvesebbek, jobbak, ismertessük meg velük, hogy Isten végtelenül szeret minket!
A tanítványoknak megnyílt a szeme, fölismerték Jézust, a feltámadás igazságát és valóságát, és útra keltek, hogy elvigyék a jó hírt testvéreiknek.
![](https://www.dnyem.hu/wp-content/uploads/2023/11/04-1-1024x628.jpg)
Találkoztok Jézussal az Oltáriszentségben, a kenyértörésben, és a másik emberben is megláthatjátok őt. Ez a találkozás akkor lesz igazán ünnep, ha hatással lesz a következő napjaitokra, vagy egész életetekre. Akkor tudtok tanúságot tenni arról, hogy Jézus él, és nekünk akarja adni az élet teljességét.
Küldetésetek van.
Ite, missa est – „Menjetek, küldetéstek van!”
– zárta gondolatait Palánki Ferenc megyéspüspök.
A FAVÉT rendezvényen elhangzott érdekes előadásokról hamarosan részletesebben is olvashatunk.
Szöveg és fotó: Kovács Ágnes
Öröm-hír sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye