A 150 fellépős nagysikerű Diákgálát a nyírbátori Báthory István Katolikus Óvoda, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium november 9-én, a város Kulturális Központjában tartotta.
A rendezvény része volt annak az egy évig tartó programsorozatnak, amelyen az intézmény visszatekintett az elmúlt tíz évre: Szent István napot tartottak dr. Vinnai Győző országgyűlési képviselővel, lelki napon vettek részt a technikai dolgozók Nagyváradon, a pedagógusok pedig Nagykárolyban. Tavasszal az iskola új zászlóját is ennek jegyében áldotta meg Palánki Ferenc megyéspüspök, és az idén szeptemberben az egész iskola gyalogos zarándokként érkezett Nyírcsászáriba, a Szent Pio búcsúra. Az intézmény vezetősége „A mi Báthorynk” címmel rajzpályázatot is hirdetett, amelynek helyezettjeit az ünnepségsorozat csúcspontján, a Diákgálán hirdették ki.
Még egy utolsó mozzanat vár az ünneplő katolikus intézményre. November 11-én egy közel 500 fős bálon is visszatekintenek, köszönetet mondanak az elmúlt évekért, helyet adva egy vidám, jó hangulatot ígérő estének.
A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye 2013. szeptember 1-vel vette át a nyírbátori Báthory István Gimnáziumot, amely azóta többcélú köznevelési intézménnyé fejlődött, és immár óvoda, valamint két tanítási nyelvű általános iskolai képzés is gazdagítja a palettát. Jelenleg 631 gyermek: 69 óvodás, valamint 268 általános iskolás és 294 középiskolás diák oktatását nevelését segítik az ott dolgozók.
A Diákgálán az óvodától a 12. osztályig a több száz fős iskola kiválóságait ismerhette meg a közönség. A jövő nemzedékének sportolói, élsportolói, színjátszói, zenészei, táncosai, írói, költői és énekesei egy sokszínű intézményről tanúskodtak, megmutatva azt az utat, amelyben tehetségük kibontásával boldog, kiegyensúlyozott felnőttekké válhatnak majd.
Az ünnepi estet Rácz Tiborné, az intézmény igazgatója nyitotta meg. Visszatekintésében elmondta, nagyon sok ajándékot kaptak az elmúlt 10 évben, növekedtek hitben, szakmaiságban, infrastruktúrában és gyermeklétszámban is. Az évek során számos közös élménnyel gazdagodtak, örültek a legkiválóbbak sikereinek, összetartó, egymásért felelősséget vállaló gyermekekkel, felnőttekkel építették a báthorys közösséget. A gyökerekből táplálkoztak, de ők maguk is törekedtek arra, hogy gyökereket adjanak a jövő nemzedékének.
Az igazgatónő különlegesnek nevezte a Diákgálát, mert az intézmény értékeit, tehetséges gyermekeit mutathatják be. Kiemelte, hogy az iskola pedagógusai hisznek abban, hogy mindenki tehetséges valamiben, ennek felismerését, gondozását az intézményben komplex tehetséggondozói program segíti, már az óvodai egységben is.
Az igazgatónő és pedagógustársai büszkén követik tanítványaik útját a középiskolás évek után is, szívesen várják őket vissza az alma materbe, örömmel fogadják szereplésüket az iskola egy-egy rendezvényén.
Rácz Tiborné meggyőződéssel erősítette meg, hogy a legszebb hivatás a pedagógusoké, hiszen a szemük előtt bontakozik ki gyermekeik, tanítványaik tehetsége, és mint egy szobrász, formálhatják, alakíthatják, segítik őket az értékek felismerésében és kiteljesedésében. Mint mondta, a siker a diák és a pedagógus közös munkájának gyümölcse. Az igazgatónő a felkészítő tanároknak is köszönetet mondott.
Máté Antal, Nyírbátor polgármestere örömmel üdvözölte a nem mindennapi rendezvényt, amely egy új kezdeményezést is jelent a városban. Hangsúlyozta, hogy az iskola a város életében, fejlődésében, működésében eddig is nagy szerepet töltött be, hiszen nincs olyan szakma, hivatás, ahová ne kerültek volna ki fiatalok az intézmény falai közül. A városban mindig is fontos szerepet töltött be az oktatás, és a tehetséges diákok jelenléte.
A város idén ünnepli másodszori várossá válásának 50. évfordulóját, amely Nyírbátor számára igen fontos, ezt szintén eseménysorozattal ünneplik, a Diákgála is ebbe illeszkedik be.
A rendezvényen Babály András plébános iskolalelkész is részt vett. András atya beszélgetésünk során visszatekintett az első tanévnyitó értekezletre, ahol elhangzott az iskola mottója: „Én azért jöttem, hogy életük legyen és bőségben legyen” (Jn 10,10). Az elmúlt tíz év ezt a szentírási üzenetet igazolja. Az iskola diákjai, dolgozói és a nyírbátoriak valóban megtapasztalhatták azt, hogy az evangéliumra, Jézus szavaira bátran ráhagyatkozhatunk.
András atya 2008 óta szolgál a nyírbátori egyházközségben. Arra az időre visszaemlékezve elmondta, akkor még halvány remény sem volt arra vonatkozóan, hogy valaha egyházi fenntartású, sőt római katolikus iskola is lesz a városban. A Jóisten különleges terve, ajándéka ez, amiért hálát adhatnak. A katolikus intézmény nemcsak a város, hanem a térség tekintetében is említésre méltó, hiszen ebbe az iskolába, több mint 20 településről járnak gyermekek.
Ez akár hitéleti, kulturális szempontból is meghatározó, mert óvodától egészen a gimnáziummal bezárólag egyházi intézményt is választhatnak a szülők abban a térségben, és ez meghatározza a családok jövőképét.
A város történelmi múltjára is tekint az egyházi iskola, hiszen Nyírbátorban hagyománya van a katolikus oktatásnak. A Minorita Rend gimnáziuma már a két háború között működött, és ennek a folytonosságát viszi tovább a jelenlegi Báthory István katolikus köznevelési intézmény.
A gála első részében az óvodások és a kilenc éve működő általános iskola minden osztálya birtokolta a színpadot, majd a felsőbb évesek, gimnazisták fergeteges, olykor lélegzetelállító produkcióikkal mutatkoztak be. A fellépők sorát az intézmény tanárainak közös éneke zárta, majd a Csekő Cukrászda felajánlásából egy 200 szeletes születésnapi tortával köszöntötték a 10 éve katolikus Báthory István Katolikus Óvoda, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumot.
Hosszú lenne felsorolni a neveket, műsorszámokat, ebben segít a fotógaléria, amelyet később még bővítünk, valamint hamarosan közzétesszük a Bátori Televízió erről készült műsorát is.
Fotó: Szabó Zsolt
Kovács Ágnes
Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye