Eucharisztikus csodákról szól a kiállítás a debreceni Szent István-templomban. A tárlat november 30-ig megtekinthető

Boldog Carlo Acutis  emléknapjához kapcsolódóan Eucharisztikus csodákat bemutató  kiállítást nyitottak meg a debreceni Szent István-templom felszentelésnek 85. évfordulóján, október 15-én.  
A kiállítás megtekinthető november 30-ig a szentmisék előtt és után, vagy előre egyeztetett időpontban. A szentmisék rendje ITT megtalálható.

A kiállítás ötletgazdája Boldog Carlo Acutis (1991-2006) milánói egyházmegyéből származó fiatalember volt, akit 2020. október 10-én avattak boldoggá. Az olasz fiatalember hétéves korában volt elsőáldozó, attól fogva soha nem hagyta ki a napi találkozót a szentmisében, és utána ott maradt a tabernákulum előtt, hogy imádja az Urat, aki valóban jelen van az Oltáriszentségben. Azt akarta, hogy az emberek megértsék az Eucharisztia fontosságát. „Életem célja, hogy mindig kapcsolatban legyek Jézussal.”  „Jézussal, Jézusért és Jézusban élni ” – ezekkel a szavakkal összegezte a rövid életének legfontosabb jellemzőjét Carlo Acutis, aki tizenöt évesen leukémiában halt meg.

Számára az Eucharisztia volt az „autópálya a mennybe”. A Carlo Acutis által összegyűjtött csodákat bemutató kiállítás a világ számtalan pontján volt már látható, most a debreceni Szent István-templomban ebből egy válogatás tekinthető meg.

***

A történelemben 170-nél több olyan eucharisztikus csoda történt, amelyet kivizsgáltak, bizonyítottak. Az eucharisztikus csodák olyan isteni megnyilvánulások, amelyek célja, hogy megerősítsék a hitünket abban, hogy az Úr teste és vére valóságosan jelen van az Eucharisztiában. Ismerjük az Ő valóságos jelenlétére vonatkozó katolikus tanítást: az átváltoztatás szavainak kimondásával – „ez az én testem” és „ez az én vérem” – a kenyér Krisztus testévé, a bor Krisztus vérévé lesz. Ezt a csodálatos átalakulást átlényegülésnek nevezzük, az anyag lényege változik át. A kenyér és a bor csak megjelenésében, jellegében marad ugyanaz; ezt járuléknak nevezzük. Kiterjedésben, színben, ízben, illatban vagy a tápanyagok vonatkozásában nincs változás, mert a lényeg Krisztus testévé és vérévé lesz. Az átlényegülést nem érzékelhetjük érzékszerveinkkel; a csodás átváltozást csak hittel foghatjuk fel.

„Az eucharisztikus csodákban a hússzövet és a vér, vagy ezek valamelyike jelenik meg. Az ilyen csodák arra világítanak rá, hogy nem a külső megjelenést (a kenyeret és a bort) kell látnunk, hanem a lényeget, Krisztus testének „hús-vér” valóságát.”

A kiállítás 166, különböző korban, a világ különböző pontjain történt csodát mutat be. E gazdag anyagból válogatták ki a Debrecenben bemutatott kilenc csodát. A kiállítás bemutat szenteket is, akik életében különösen is fontos volt az Eucharisztiában jelenlévő Jézus.

Szent II. János Pál kívánsága, hogy „éledjen újjá az eucharisztikus csodálat. (…) Krisztus szemlélése azt is jelenti, hogy föl tudjuk Őt ismerni mindenütt, ahol megmutatkozik sokféle jelenlétében, de mindenekelőtt testének és vérének eleven Szentségében.” (EE 6.) Minden szentmise, szentségimádás, szentséglátogatás segítheti ezt, hogy újjá éledjen az eucharisztikus csodálat.

Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi egyházmegye