„Erősek a reményben” – Ma, szeptember 28-án kezdődik a KATTÁRS Veszprémben

Szeptember 28-án kezdődik és október 1-ig tart a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia hagyományos rendezvénye, az Egyházunk gazdagságát, párbeszédre kész közösségeit bemutató Katolikus Társadalmi Napok (KATTÁRS) Veszprémben, Európa Kulturális Fővárosában, amelynek keretében számos programmal várja az érdeklődőket a Veszprémi Egyházmegye. A programokat bemutató sajtótájékoztató ITT olvasható
A rendezvénysorozat mottója: „Erősek a reményben!”.
Az idei KATTÁRS védnökei: Navracsics Tibor országgyűlési képviselő és Porga Gyula, Veszprém polgármestere.

A közösség mindennap szentmisét ünnepel. Udvardy György veszprémi érsek a nyitó- és a záróalkalommal, továbbá Székely János szombathelyi megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Caritas in Veritate Bizottságának elnöke, Veres András győri megyéspüspök, az MKPK elnöke lesznek a főcelebránsok.

A KATTÁRS Ferenc pápa látogatására is reflektálni kíván. A Szentatya rövid időn belüli kétszer is Magyarországra látogatott, amely rendkívüli élményt jelentett az ország számára. Erről a témáról beszélgetnek többek között pénteken, 17.00 órától az Érseki Palota dísztermében „Az ifjúságpasztoráció fontossága a pápalátogatáson” címmel Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök, Kállay Katalin szervező, Darnai János ifjúságpasztorációs referens.

A KATTÁRS minden programja helyszíntől függetlenül bárki számára szabadon és díjmentesen látogatható.
A részletes program ITT.

További információk az alábbi linken érhetőek elhttps://www.facebook.com/katolikustarsadalminapok

***

Mi az a KATTÁRS?

A Katolikus  Egyháznak vannak válaszai a társadalmi kérdésekre és problémákra is – erre kívánjuk felhívni a figyelmet a KATTÁRS.sal (Katolikus Társadalmi Napok), azzal a nagyszabású rendezvénnyel, melyet 2013-ban és 2016-ban Budapesten,  2014-ben Miskolcon,  2015-en Debrecenben, 2017-ben Győrben, 2018-ban Székesfehérvárott,  2019-ben pedig Pécsett tartottunk.

Nemcsak egyházi dokumentumokban fogalmazódnak meg a társadalom működésével, a közjóval kapcsolatos alapelvek, de a gyakorlati megvalósításban is hangsúlyos szerepet vállalnak a keresztények: hazánkban is több ezer helyen folyik nap mint nap a csendes munka az emberTÁRSakért, a rászorulókért, betegekért, idősekért, gyerekekért. A Katolikus Társadalmi Napok (a „KATTÁRS”) keretében ezt kívánjuk minden érdeklődő számára láthatóvá tenni, s egyúttal meghívni a közös gondolkodásra és közös cselekvésre. Ezért is lett az első rendezvény jelmondata: „Társak vagyunk!”

Célunk, hogy minél átfogóbb képet adjunk azokról a példaértékű kezdeményezésekről is, amelyekről még keveset hallani. A rendezvény így az egyház karitatív, oktatási, egészségügyi munkájában már elkötelezett emberek számára is találkozási fórum lehet, de azokat is inspirálhatja, akik most teszik fel maguknak a kérdést: „Mit tehetnék én magam a társadalmi bajok orvoslásáért? Hová fordulhatok, kikhez csatlakozhatok, ha látom a problémákat, de egyedül nem találom a megoldást?”

A szociális és társadalmi (tudomány, művészet, gazdaság, sport, fenntartható fejlődés, család, lelki élet, a kisebbségi kérdések, a fogyatékkal élők, az oktatás, nevelés stb.) tevékenységek bemutatása mellett komoly és szórakoztató programok sorával – előadásokkal, kis- és nagykoncertekkel, játékokkal – is várja az érdeklődőket a KATTÁRS. 

A társadalmi napok történeti előzményei

Bár a KATTÁRS nyugat-európai kezdeményezések, előzmények hatására indult 2013-ban útjára, de nem előzmény nélküli a hazai egyház- és társadalomtörténetben.
Már az 1932-ben alapított magyarországi Actio Catholica programjában is szerepelt, hogy évről-évre nálunk is rendezzenek szociális hetet. Egy 1937-es győri rendezvényre is találni utalást. Ugyanakkor több forrás, köztük a Magyar Kurír is, beszámol az 1938. június 25. és július 1. között budapesti szociális hétről, amelyet a papság számára rendeztek. E szociális hét megnyitójában Glattfelder Gyula csanádi püspök buzdította a papságot a katolikus szociális mozgalmak (mint például a KALOT és a KALÁSZ) támogatására és figyelmeztetett a nyilas demagógia veszélyeire. A szociális hét résztvevői előadásokat hallgattak a mezőgazdasági és az ipari proletariátus helyzetéről, a magyar szociális intézményekről és törvényekről, az egyház szociális tanításáról, valamint a magyar hivatásrendi mozgalmakról. Meglátogattak szociális intézményeket és megtekintették a nemzetközi karitász kiállítást.

Ne feledd, társak vagyunk! Várunk szeretettel!

 (forrás: kattars.hu)

Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye