„A gyermekszív mindig tiszta marad” – énekelték a gyermekek május 13-án, Nagykálló-Harangodon, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye gyermeknapján bemutatott szentmise kezdő énekében. Palánki Ferenc megyéspüspök atya pedig erre válaszként a gyermekekre mutatva így fogalmazott: hát „ilyeneké mennyek országa” (Mt 19,14), kismennyországban vagyunk!
Itt van közöttünk Jézus, megköszönjük, hogy összegyűjtött bennünket, megajándékoz az Ő szeretetével, tanításával és ennek a napnak a csodaszép élményével, azzal, hogy milyen sokan vagyunk hívők, akik az Ő szeretetéből szeretnénk élni.
Püspök atya a gazdag, színes programokban, mosolyban bővelkedő találkozó záró mozzanatában bemutatott szentmisén nagy örömmel köszöntötte a gyermeknap 900 résztvevőjét: 670 gyermeket, 80 ifjúsági, 20 szervező munkatársat és a 110 felnőtt kísérőt.
Elmélkedésének bevezetőjében elmondta a gyermekeknek, hogy a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye 30 éves, a születésnapját május 31-én ünnepeljük. Fiatal az egyházmegye a 2000 éves Egyházhoz képest. Majd néhány szóban megfogalmazta, mit is jelent az Egyház: Az Egyház Jézus Krisztus köré összegyűlt emberek, vagyis az Ő tanítványainak a közössége.
Az elmélkedés hamar interaktívvá vált. Püspök atya Egyházat érintő kérdéseket tett fel Jézus tanítványairól, az apostolokról, arról, hogy kik az apostolutódok, a püspökök segítőtársai. A gyermekek a meglévő ismereteik birtokában örömmel, kórusban kiabálták be a helyes válaszokat, és a főpásztor hozzátette: Jézus azért alapított ilyen közösséget, és jött el erre a világra, hogy megváltsa az embereket, szeretetben legyünk együtt. Azért jó ehhez a közösséghez tartozni, mert itt szeretve vagyunk, de az is nagyon fontos, hogy mi is szerethetünk másokat.
A nap során a gyermekek a szentmisére készülve feladatokat is kaptak. Papírrepülőkre, papírsátrakra és jegyzetlapokra fogalmazták meg gondolataikat, amiket az oltárra helyezve átadtak Jézusnak.
Ferenc püspök atya a gyermekek felajánlásaihoz fűződő gondolataiban először a sok-sok papírrepülőre mutatva – egyet el is röpített a gyerekek közé – így szólt: „Jó szót, jó üzeneteket fogalmaztatok meg. Az üzeneteinkkel kifejezzük a szeretetünket – mert képesek vagyunk szeretni és szeretve is vagyunk –, amely építi, szorosabbá fűzi a szeretetnek a kötelékeit, a közösségünket.”
A sátrakra azon vágyaikat fogalmazták meg a gyermekek, hogy kiket szeretnének behozni a közösségükbe, az Egyházba. Püspök atya hozzáfűzte: ha mi megtapasztaljuk, hogy egy közösséghez jó tartozni, akkor szeretnénk ezt az örömet másokkal is megismertetni, és behozni őket ebbe a közösségbe.
A jegyzetlapokra írt üzenetekkel pedig a gyermekek kifelé, a világ felé üzentek azoknak, akik nem hisznek, nem szeretnek bennünket. „Jézustól azt tanultuk meg, hogy mindenkit szeressünk, akkor is, ha nem szeretnek bennünket. Miért? Nem azért, mert megérdemli, hanem mert ezt tanultuk Jézustól. Ő egészen addig elment az irántunk való szeretetében, hogy még a keresztet is vállalta értünk, hogy megváltson minket, és feltámadva mutassa az utat, amerre járnunk kell.
Mit jelent az Egyházhoz tartozni? Azt, hogy segítek másoknak, vagyis szeretek. Segítek a másik embernek, hogy megismerje Jézus tanítását, az evangéliumot, és együtt, egy közösségben járva, élve tudjuk elérni a végcélunkat, hogy majd a nagymennyországba is eljussunk. Ezért nagyon fontos a közösség, az egyházmegye 30 éves közössége is, ami a ti életetekben majd 100 éves is lesz.
Jó ehhez a közösséghez tartozni, jó áldozatot hozni érte!
A legkisebb egyházi közösség a család. Aztán az egyházközség, az egyházmegye és a világegyház közössége. A világegyháznak nagy ünnepe volt Magyarországon éppen ma két hete. (A gyermekek emlékeztek erre az eseményre.) Ezekben az órákban találkozott Ferenc pápa a fiatalokkal a Papp László Budapest Sportarénában. Jó volt vele találkozni, mert ő képviseli a világegyházat, és amikor itt volt, az egész világ ráfigyelt, így a magyar egyházra is figyelt.
Püspök atya a Szentatyának átadott ajándékokról is beszélt a gyerekeknek. A Puskás Ferenc aláírásának másolatával ellátott focilabda kíséretében azt mondta Ferenc pápának, hogy a fiatalok nagyon szeretnek focizni, és azt is hozzátette, hogy Árpád-házi Szent Erzsébet után Puskás Ferenc a legismertebb magyar a világon.
A Rubik-kocka magyar találmány, az életet is szimbolizálja, amit könnyű összekeverni, de nehéz kirakni. Mindkettőnek van egy rendje, amit ha követünk, eljutunk a teljességre: a kockát könnyen ki tudjuk rakni, az életünkben pedig elérjük végcélunkat, az örök életet.
A Tokaji aszút misebornak is használják. Püspök atya így fogalmazott: Egyetlen szőlőszemből nem lehet bort készíteni, sok kell hozzá, mint az Egyházhoz. Sokan kellünk ahhoz, hogy együtt, ilyen szép élményben legyen részünk, együtt lehessünk, meg tudjuk osztani egymással a szeretetünket. Ezért jó itt lenni, az Egyház közösségéhez tartozni, életre váltani Jézus tanítását, a szeretet parancsát. Segítsetek az Egyháznak, éljétek meg ezt, és boldogok lesztek! – zárta elmélkedését Palánki Ferenc püspök atya a szentmisén.
Az Egyházmegyei Gyermeknap főszervezője Kardos György nyíregyházi hitoktatási koordinátor volt. Hamarosan olvashatjuk a gyermeknapról szóló beszámolóját és további képeket is közzéteszünk.
Kovács Ágnes – Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Fotó: Andrejkovics János