A debreceni Szent József köznevelési intézmény főépületének keresztjét áldották meg az iskola védőszentjének ünnepén

Keresztet áldottak meg a debreceni Szent József köznevelési intézmény névadója, Szent József, a Boldogságos Szűz Mária jegyesének az ünnepén, március 20-án, a debreceni szent Anna-székesegyházban bemutatott szentmisén. A keresztet megáldotta és a szentmisét bemutatta Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök.

Az 1,20 X 60 cm-es kereszt Korbeák Zoltán vállalkozónak, az iskola volt diákjának az adománya, amelyet a megáldás után állítottak fel a külsőleg felújított iskola épületének tetejére.
Ezen az ünnepi alkalmon jelen voltak az intézmény korábbi vezetői is: Lépes Katalin nővér SSND, az iskola első igazgatója, Pogány Béláné Ildikó, aki tíz éven át vezette az intézményt és dr. Bódis Zoltán, a több mint ezer gyermeket oktató, nevelő intézmény jelenlegi vezetője.

Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök a szentmise elmélkedésében Szent József példáját állította a diákok elé:
Szent József alakját azért állítja elénk az Anyaszentegyház a nagyböjti idő közepén, hogy szemléljük őt, ahogyan ő is szemlélte az Istent, legyünk igaz emberek, ahogyan ő igaz ember volt, legyünk készségesek a jóra, ahogyan ő kész volt arra.
Ha belegondolunk, Szent József semmi különöset nem tett, egyszerűen csak gondoskodott azokról, akiket Isten rábízott: a két legdrágább kincséről, egyszülött Fiáról és annak édesanyjáról, Máriáról. József készséges volt erre” – fogalmazott a főpásztor, majd a Szentírást idézve egy érdekes mozzanatra hívta fel a figyelmet: „József igaz ember volt, nem akarta a nyilvánosság előtt megszégyeníteni, ezért úgy határozott, hogy titokban bocsátja el” (Mt 1,19).  Mit látott a külső szemlélő is? József még nem vette feleségül Máriát és nem tudta, hogy a gyermek honnan van, de nem akart bosszút állni. Majd, amikor megjelent neki az angyal és elmondta, hogy mit vár tőle az Isten, akkor azonnal teljesítette az Úr akaratát.

Ennek a történetnek sokkal mélyebb értelmezése van: József igaz ember volt és nagyon is jól ismerte Máriát, tudta azt, hogy Mária nem követett el bűnt. Egyszerűen csak azért akarta elbocsátani, mert az volt benne: hogy jön ő ahhoz – mint egyszerű, kétkezi munkásember –, hogy Isten Fiának legyen a gondviselője, hogy annak a nőnek akárcsak a kezét is megfogja, aki Isten Fiát hordja a szíve alatt, és hogy jön ő ahhoz, hogy Isten közelében éljen. Ezért mondja neki az angyal, hogy ne féljen.

Nem kell félnünk, közelítenünk az Istenhez, mert Ő végtelen jósággal és szeretettel közeledik hozzánk, Ő akarja megérinteni a mi kezünket és a szívünket.  Azt kérjük, hogy legyen bennünk is készség a jóra, hogy tudjunk mi is azonnal igent mondani Isten meghívására, szavára, tudva azt, hogy akkor járunk a boldogság, az élet teljességének, a szeretetnek az útján, ha Isten útján járunk.  Ezt kérjük ebben a szentmisében, és amikor föltekintünk az épület tetején lévő keresztre, akkor legyen bátorságunk, erőnk nekünk is arra, hogy vállaljuk életünk nehézségeit, keresztjeit, tudva azt, hogy ez az Isten, a szeretet útja, amely a boldogságra vezet – fejezte be elmélkedését Palánki Ferenc megyéspüspök.

Szent József ünnep lévőn az édesapák megáldására is sor került szentmise befejező áldása után.

A liturgia végén az alsós, illetve a felsős évfolyamokat képviselő diákok megérinthették és megtekinthették a keresztet, arra is gondolván, hogy ilyen közelről már többé nem fogják látni.

Az iskola védőszentjének ünnepe ebben az évben egy missziós hét kezdetét is jelenti az intézményben, amelyre Papp László iskolalelkész meghívta a fiatalokból álló Ifjú Lámpás Közösséget. A fiatalok ellátogatnak majd az osztályokba és tanúságot tesznek hitükről, megtérésükről.
A közösség tagjai egy évet az életükből annak szentelnek, hogy közösségben éljenek, majd lélekben megújulva térnek vissza saját életükhöz.

Kovács Ágnes – Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye