„A katolikus egyház szerepvállalása a szociális ellátásban” című konferencián mutatkozott be a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye új szociális intézménye, a Forrás Lelki Segítő Központ november 22-én a debreceni Szent József köznevelési intézmény épületében.
A több mint 30 évig a debreceni Forrás Lelki Segítők Egyesülete fenntartásában működő szociális alapszolgáltatások 2022. július 1-től a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Forrás Lelki Segítő Központ elnevezésű intézményén belül változatlan szakmai tartalommal működik. A Forrás Lelki Segítő Központ vezetője: Nyikos-Fegyveres Andrea, szakmai vezetője: Berényi András.
A november 22-én rendezett szakmai konferencia fókuszában a pszichiátriai betegséggel és szenvedélybetegséggel élők érdekében megvalósuló szakmaközi együttműködések segítése, újradefiniálása, az aktuális feladatok, szakmai dilemmák megbeszélése állt.
A konferenciát Palánki Ferenc, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye megyéspüspöke, és dr. Széles Diána, Debrecen alpolgármestere nyitotta meg. A megnyitó gondolatok ITT olvashatók.
A délelőtti plenáris előadások között Berényi András a több mint 30 éve fennálló Forrás Lelki Segítők Egyesületének vezetője tartott előadást „Forrás Egyesületből Forrás Központ” címmel.
Berényi András nehéz szívvel beszélt az egyesületről, hiszen ő is az alapító tagok közé tartozik. András visszaemlékezett az 1989-es évre, amikor szűkebb szakmai és családi körben beszélgettek az egyesület alapításának lehetőségeiről. Azt tapasztalták, hogy a városból hiányzik a családok segítése, valamint a rendszerváltozás után igény lett volna egy olyan szervezet létrehozására is, ahol a hozzájuk fordulók felvállalhatják a hitüket.
A Forrás Lelki segítők Egyesülete 1990-ben alakult 12 fővel. Az alapítók azt tapasztalták, hogy a legnagyobb hiány a pszichiátriai és szenvedélybeteg ellátás területén van. Ez az a betegségcsoport, ahol nemcsak a beteg küzd sok problémával, hanem a hozzátartozók is. Ez az irány erősen meghatározta a Forrás egyesület útját.
Az egyesület nevében található Forrás kifejezést az éltető forrás, a Biblia, benne az örömhír inspirálta, valamint céljuk volt, hogy a Forrásból lelki és testi támogatást adjanak az embereknek. Meghatározta a küldetésüket az újrakezdés lehetőségébe vetett hit támaszkodva a humán erőforrásaikra.
Berényi András részletesebben, kronológiai sorrendben is bemutatta a Forrás Lelki Segítők Egyesülete tevékenységeit. Szólt többek között a 2000-es években elindult szolgálatokról:
2005-ben a Pszichiátriai Közösségi Ellátással és a Szenvedélybetegek Közösségi Ellátásának kialakításáról;
2007-ben a Fejlesztő- felkészítő foglalkoztatás kialakításáról, ennek keretében 15 fő megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásáról;
2007-ben a Szenvedélybetegek Alacsonyküszöbű Ellátásával bővült a Mentálhigiénés Központ tevékenysége;
2009-ben az Észak-alföldi régióban elsőként indították be a 10 férőhelyes Fordulópont Szenvedélybetegek Rehabilitációs intézményét;
2011. óta az egyesület önkéntesek és középiskolások számára is terepet biztosít a közösségi szolgálat letöltéséhez;
2014-ben az Indulópont Támogatott Lakhatás került megszervezésre a szenvedélybetegek részére;
2016-ban bővült egyesületük ellátási köre a Pszichiátriai Betegek Nappali Ellátásával;
Az egyesületvezető beszélt a FOLT – Forrás Online Lelki Tanácsadás innovatív kezdeményezésről is.
Berényi András gondolataiban megfogalmazta, miért döntöttek a szolgáltatásuk átadása mellett. Az elmúlt évek során megtapasztalt társadalmi, egészségügyi nehézségek azt igazolták, hogy szolgáltatásukra egyre nagyobb szükség van. Tevékenységük javarészt pályázati forrásokból valósultak meg, éppen ezért az évek során több kezdeményezésük megszűnt. Azt gondolták, hogy nem biztos, hogy hosszú távon képesek lennének fenntartani, működtetni az elkezdett tevékenységeket. Mivel nem szeretnék, ha a több mint 30 éves Forrás „elapadna” a szolgáltatások megszűnnének, ezért döntöttek a változás mellett.
Nyikos-Fegyveres Andrea, a Forrás Lelki Segítő Központ intézményvezetője előadásában megerősítette, hogy nem a Forrás Lelki Segítők Egyesületét vette át az egyházmegye, hanem az általa működtetett tevékenységeket.
Majd a központ működését mutatta be:
Három telephellyel működik az új intézmény:
A Forrás Mentálhigiénés Központban a Család-és gyermekjóléti szolgálatban az intézménynek éves szinten 100-110 családdal van együttműködési megállapodása, és feladatait a Debrecen MJV-vel kötött ellátási szerződés alapján végzi. Ide tartozik még a Pszichiátriai betegek közösségi ellátása, amelyben 51 együttműködési megállapodással rendelkezik.
A Forrás Közösségi Klub szolgáltatásához tartozik: a szenvedélybetegek alacsonyküszöbű ellátása, a részükre nyújtott közösségi ellátás (41 fő), nappali ellátás (30 fő) és a pszichiátriai betegek nappali ellátása (30 fő).
Az Indulópont Támogatott Lakhatás 2 bérelt ingatlanban működik, lakásonként 6+6 fő befogadására alkalmas ellátási formában.
Az intézményvezető fejlesztésekről is beszámolt. Nagy lépést jelentett az intézmény életében a 10 fő fekvőbeteg ellátását biztosító Fordulópont Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézményének létrehozása, amely még nem került át az egyházmegye fenntartásába, mivel az nemcsak egy szociális ellátás, hanem kórházként is funkcionál.
Nyikos-Fegyveres Andrea örömmel jelentette be, hogy megkapták az engedélyt a Pszichiátriai járóbeteg szakrendelés elindítására, ami azért öröm, mert ez lehet a belépője annak, hogy a Fordulópontot intézményt a Központ át tudja venni.
Az intézményvezető beszámolt egy együttműködési megállapodásról is a Debreceni Egyetem által a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézettel, ahol a családok lelki egészségének támogatása történik heti rendszerességgel egyéni foglalkozásban.
A plenáris előadók között köszöntötték: Bajkó Balázst, a Slachat Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet kabinet titkárát, aki „Az NSZI feladatai, az egyházakkal való együttműködése” címmel tartott előadást.
Ezt követően Dr. Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója szólt a jelenlévőkhöz „A Katolikus egyház szociális tanítása a gyakorlatban” című előadásában.
A konferencia délutáni szekciójában beszélgetésekre került sor az adott témában érintett, a szakmaterületen tapasztalatokkal rendelkező szakemberek részvételével. A felkért hozzászólók néhány gondolatébresztő, a szakmaterület aktuális tapasztalatait és dilemmáit összefoglaló hozzászólását követően megvitatásra kerültek a szakmaközi együttműködés elősegítését célzó javaslatok.
A három szekciót párhuzamosan tartották meg:
1. Szenvedélybeteg a családban –Vezeti: Nemesné Bacsadi Katalinszakmai vezető, Forrás Lelki Segítő Központ Család-és Gyermekjóléti Szolgálat
Meghívott hozzászólók:
Kis-Fucsala László szociális és mentálhigiénés munkatárs, Fordulópont Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézménye; dr. Kovács Krisztiánigazgató, OGYSZ Hajdú-Bihar Megyei Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat; dr. Kriskó Miklós pszichiáterszakorvos, DE Klinikai Központ, Felnőtt Pszichiátriai Gondozó; Orosz Ibolya Auréliaintézményvezető, DMJV Család- és Gyermekjóléti Központ; dr. Zombor Erika részlegvezető főorvos, DEKK Kenézy Gyula Campus Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Osztály Drogambulancia
2. Pszichiátriai beteg a családban
Vezeti: Berényi Andrásszakmai vezető, Forrás Lelki Segítő Központ
Meghívott hozzászólók:
Dr. Gulácsi István Tibor mb. részlegvezető főorvos, DE Klinikai Központ Felnőtt Pszichiátriai Gondozó; Juhászné Fazekas Zsuzsannacsoportvezető, DMJV Család-és Gyermekjóléti Központja óvodai és iskolai szociális segítők csoportja; dr. Kovács Lászlófőorvos, DE Klinikai Központ Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Osztály; dr. Kövér Balázsosztályvezető, HBMKH Debreceni Járási Hivatal Gyámügyi Osztály; Barnáné Rossi Márta, DMJV Család-és gyermekjóléti Központ munkatársa; Tóthné Kmetty Erikakórházi szociális munkás, DE Klinikai Központ Kenézy Gyula Campus; dr. Varga Tamásgyermekpszichiátriai szakorvos, DE Klinikai Központ Gyermekpszichiátriai Gondozó
3. Utcán élő szenvedély és pszichiátriai betegek ellátásának kihívásai – Vezeti: Batizi Ildikóintézményvezető, Indulópont Támogatott Lakhatás Intézménye
Meghívott hozzászólók:
Bogdánné Halász Márta önkéntes, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület; Figeczki Tamás központvezető, Magyar Ökumenikus Segélyszervezet Szociális és Fejlesztő Központ OMSZ Debreceni Mentőállomás; Pocsai-Farkas Anikóintézményvezető, ReFoMix Nonprofit Közhasznú Kft. Szociális és Egészségügyi Központ; Tarnai Zoltánregionális ügyvezető, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Észak-Alföldi Regionális Központ; Tatár Krisztinaotthonvezető, DMJV Gyermekvédelmi Intézménye Gyermekek Átmeneti Otthona; Tóth Zoltánmb. intézményvezető, DMJV Gyermekvédelmi Intézmény
Kovács Ágnes – Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Fotó: Forrás Lelki Segítő Központ: