Az együttműködésnek vannak gyümölcsei – Szociális otthonnal bővül a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye intézményrendszere

A hajdúböszörményi Szent István Katolikus Szociális Otthon alapkőletételének ünnepségét tartották április 26-án a római katolikus templom kertjében.

Az 50 fő ellátására alkalmas, 600 m2 alapterületű, kétszintes épülő intézmény a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye fenntartásában fog működni. A beruházás költsége 1,2 milliárd forint, amelyet az egyházmegye biztosít. A szociális otthon terveit Ágoston László építész készítette.

Az ünnepségen jelen voltak többek között Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök, dr. Krakomperger Zoltán általános helynök, Fodor András püspöki helynök, dr. Törő András püspöki irodaigazgató, Hasulyó János, Hajdúböszörmény plébánosa, Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár, dr. Tiba István országgyűlési képviselő, Kiss Attila, Hajdúböszörmény polgármestere, Béres Nándor egyházmegyei gazdasági igazgató, Ágoston László építész, Németh Julianna és Türk László EKIF főigazgatók és az egyházmegye szociális intézményeinek vezetői.

Az alapkőletételi ünnepségen közreműködtek a debreceni Szent József köznevelési intézmény tanulói.

Az ünnepségen Kiss Attila polgármester köszöntötte a jelenlévőket. Elmondta, hogy Hajdúböszörmény városa a hat működő szociális intézményével sokat tesz az idősgondozás terén. Mégis örömmel fogadta az egyházmegyei katolikus intézmény létesülését, hiszen még mindig több száz idős ember vár arra, hogy bekerülhessen valamelyik otthonba. A Szent István Szociális Otthon megépülésével még több ember vágya teljesülhet, ahol boldog pihenőéveket tudnak majd biztosítani az idős embereknek.  

A mai világban a családok – sok esetben a földrajzi távolságok miatt – nem mindig képesek ellátni idős szüleiket, hozzátartozóikat. A polgármester azt is megosztotta, hogy a városban működő felekezetek közül a római katolikus közösség a leglelkesebb, ahol mindig szeretettel fogadják a templomba betérőket. Majd köszönetet mondott az egyházközség nyitottságának, és jókívánságait fejezte ki az egyházmegyének a szociális otthon működtetéséhez.

Dr. Tiba István országgyűlési képviselő karácsony előtt látogatott el a hajdúböszörményi idősek otthonaiba és beszélgetett a vezetőkkel, dolgozókkal, bentlakókkal. Mindenhol egybehangzóan megfogalmazódott az a vágy, hogy jó lenne, ha még bővülne az időskori ellátás a városban.  

A képviselő azt is elmondta, hogy a kormány és az egyház között született megállapodás értelmében a komoly terhet jelentő működési költségek állami támogatására is sor kerül majd. Ez az építkezés az állam és az egyház közötti együttműködés újabb példáját mutatja, amelyben a tervek között szerepel a meglévő intézmények további férőhelyekkel való bővítése is.

Fülöp Attila államtitkár beszédében visszatekintett 2020-ra, amikor Palánki Ferenc megyéspüspökkel közösen tartott debreceni sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az akkori kormánydöntés értelmében 2 milliárd Ft-tal növelik az egyházak szociális területen végzett szerepvállalásának a támogatását.

Az államtitkár azt is elmondta, hogy a kormány családpolitikai támogatásokkal hozzájárult a családok életének megkönnyítéséhez, abból kiindulva, hogy a magyar idősek lehetőség szerint saját otthonukban szeretnék eltölteni idős éveiket. Az elmúlt hónapokban bevezették a Gondosóra programot, amelyben a családok jelzőeszközökkel segítik, támogatják az idősek életminőségét és biztonságát. Vannak viszont olyan élethelyzetek is, amikor szükség van egy újabb kiegészítő támogatásra a biztonságos időskor megéléséhez, ezért az elmúlt években a magyarországi idősotthonokban mintegy ötezerrel nőtt a férőhelyek száma.

A most épülő katolikus intézmény az egyházmegye fenntartásában fog működni. Fülöp Attila hangsúlyozta, hogy a gondoskodáspolitikának egyetlen jól értelmezett felfogása az, hogy a kormányzat együttműködik azokkal a helyi közösségekkel, akik a legtöbbet tudnak segíteni a helyi közösségekbe való beágyazottságuk miatt. Éppen ezért az egyház közösségépítő ereje elvitathatatlan és megkérdőjelezhetetlen ma Magyarországon. A gondoskodáspolitika területén ez a beruházás is az egyház és a kormányzat közötti együttműködést fogja szolgálni. Ma már a szociális és gyermekvédelmi területnek az 50 %-át szolgáltatóként, fenntartóként az egyházi szereplők viszik.  

Az esemény zárómozzanatában Palánki Ferenc megyéspüspök megáldotta az épülő Szent István Szociális Otthon alapkövét, majd gondolataival gazdagította az örömünnepet.

Ferenc püspök a bevezető gondolataiban elmondta, hogy 7. éve vezeti az egyházmegyét és már többször megkeresték Hajdúböszörményből, hogy ebben a városban is hozzanak létre egyházmegyei intézményt. A főpásztor utalt a beiktatási beszédére, amelyben hangsúlyozta a családokról való gondoskodást. Ez sokrétű feladatot jelent – fogalmazott, majd hozzátette, hogy az egyházmegye intézményrendszerében jelen vannak az iskolák, ahol magas szintű oktató-nevelő munka folyik, valamint a szociális intézmények, amely területen a növekedésben gondolkodnak. Ebben szerepel az a terv is, hogy az egyházmegye átveszi a debreceni Forrás Lelki Segítők Egyesülete központját és a hozzá tartozó intézményeket. A püspök atya hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy az egyházmegye a szociális irányba is lépéseket tegyen, mert ezzel tudnak azoknak a családoknak segíteni, akik itt az egyházmegye területén élnek.

 „Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta oda, hogy aki hisz benne, az el ne vesszen, hanem örökké éljen” (Jn 3,16) – idézett a Szentírásból a főpásztor. Ezt a mondatot Jézus Nikodémusnak mondta, aki éjszaka ment el hozzá. Nikodémus idős ember volt, elgondolkodva eddigi életéről leginkább azért kereste fel Jézust, hogy megkérdezze, a jövőben mi fog történni, mi lesz az ő életével. A főpásztor kifejtette, ha az ember rábízza az életét Istenre, akkor – bár meg fog halni – nem fog elveszni, hanem örökké él. Jézus üzenete mindannyiunknak szól. Amikor az egyházmegye szociális otthonok építése mellett határozta el magát, akkor az idősekre gondolt, hogy életük utolsó szakaszában meghallják az örömhírt: ha hittel élik az életüket, akkor nem fognak elveszni. Az egyháznak nem az a célja, hogy intézményeket tartson fenn, hanem az, hogy hirdesse az evangéliumot, azt a biztos pontot, szikla alapot, amire az embernek érdemes ráépítenie az életét. Ehhez viszont jó eszközök az oktatási és szociális intézmények, amelyek az egyház fenntartásában működnek – fogalmazott Ferenc püspök.

Ezután a gyümölcsöző, együttműködő gondolkodást, munkálkodást emelte ki, amelynek köszönhetően az evangéliumot szélesebb körben tudjuk hirdetni. Az együttműködésnek vannak gyümölcsei. Az állam és az egyház együttműködésének ez a szociális otthon lesz a gyümölcse, ahol az idősek jól fogják érezni magukat, segítünk enyhíteni, hordozni a  keresztjeiket, és az életüknek ebben a nehéz, de szép szakaszában rádöbbenhetnek arra, hogy bár az életük végéhez ért, de nem fognak elveszni, mert van, Aki gondoskodik rólunk, és hazavár bennünket – zárta gondolatait Palánki Ferenc megyéspüspök.

Az alapkő megáldása előtt dr. Törő András püspöki irodaigazgató felolvasta az alapító okirat tartalmát, majd az ünnepség az alapkő elhelyezésének mozzanatával zárult.

Kovács Ágnes – Öröm-hír sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye