
Több mint egy évszázados templom újul meg Tiszavasváriban határon átnyúló kulturális együttműködés részeként. Tiszavasvári város egyik legjelentősebb építészeti értéke, a Szent Kereszt felmagasztalása – Szent Eleonóra titulust viselő római katolikus templom hamarosan teljeskörű felújításon esik át. A beruházás a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye koordinációjában valósul meg, az Interreg Románia–Magyarország VI-A Program keretében, a „Catholic event tourism in Szabolcs-Szatmár-Bereg and Satu Mare counties” (röviden CET) nevű nemzetközi projekt részeként. A templomfelújítás célja nem csupán az épület megóvása, hanem a vallási turizmus és a határokon átnyúló közösségi kapcsolatok erősítése is.
A támogatás révén megújuló templom 1912-ben épült Balogh János kassai építőmester tervei alapján, későromantikus stílusban, erőteljes neogótikus építészeti részletekkel. Az épület műemléki védettséget élvez, azonban az elmúlt évtizedek során jelentős állagromlás következett be: beázó tető, omladozó vakolat, vizesedés és fagyás okozta károk jellemzik. A belső terek – burkolatok, szerkezetek – szinte eredeti állapotukban maradtak fenn, felújításuk mára halaszthatatlanná vált.
A főút mentén álló, szabadon elhelyezkedő templom markáns megjelenésével meghatározza Tiszavasvári látképét. Téglalap alaprajzú hajójához nyolcszög három oldalával záródó szentély, valamint egy karcsú torony csatlakozik. A szentélyhez a sekrestye és az oratórium kapcsolódik, az egész épületegyüttest támpillérek erősítik.
A projekt nemcsak az épület fizikai megújulását célozza: a felújítás a vallási turizmus, a művészeti programok és a közösségépítés jegyében zajlik. A templom a jövőben méltó helyszíne lehet kulturális rendezvényeknek – koncerteknek, színdaraboknak – amelyek a hitéletet és a művészetet kapcsolják össze. A határon túli partnerek betekintést nyerhetnek abba, miként épül be a művészet a római katolikus közösségek életébe, hogyan válik a zene és színjátszás a hit kifejező eszközévé.
A beruházás közvetlen haszonélvezői a helyi hívek és az egyházközség, de hatása messzebbre nyúlik: egész Tiszavasvári, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye, valamint a régió turizmusa is profitál egy ilyen rangos örökségi helyszín korszerűsítéséből. A látogatók nemcsak az építészeti értékekben, hanem a templom spirituális atmoszférájában is elmélyülhetnek, amelyet kiváló akusztikája és különleges programkínálata még vonzóbbá tesz.
Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program célja közös, román-magyar projektek finanszírozása, amelyek közös megközelítést, valamint innovatív megoldásokat követelnek, a határ mindkét oldalán felmerülő igények kiszolgálására, hozzájárulva ezáltal a jogosult terület fenntartható fejlődéséhez. A Program folytatja a régióban megvalósított határmenti együttműködéseket, összköltségvetése hozzávetőleg 232 millió euró, amelyből 189 millió euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó vissza nem térintendő támogatás. A támogatható határmenti terület a következő megyéket foglalja magában: Satu Mare, Bihor, Arad és Timiș a román oldalon, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád a magyar oldalon.
Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.
További információ:
Béres Nándor
beres@dnyem.hu
dnyem.hu/rohu/
www.interreg-rohu.eu