2021. február 22., hétfő 15:43

A Szent József-évben keltek útra a nagyapák Egyekről és Tiszacsegéről

Szent Józsefet úgy is említik, mint a „hallgató szent”, akinek egyetlen szavát sem őrizte meg a Szentírás, tetteit azonban követhetjük. Szent József Jézusnak a nevelő atyja, a férfinak példaképe.

Plébániai közösségünk prioritása a férfiakkal, házasokkal való foglalkozás lehetőségének megkeresése. Ezért elsőként ebben az évben nagyapa korú férfi tagjait hívtuk február 20-án közös zarándoklatra, hogy kedves szentünk nyomába lépve – akinek négy útját megőrizte a Szentírás – , mi is útra keljünk és együtt kezdjük el a nagyböjti időszakot.

„Szorgalmazom, hogy a keresztény közösségek mindennapi pedagógiája meggyőző és hatékony módon tudja felkínálni a kiengesztelődés szentségének gyakorlatát. Ha számos hívő, s köztük igen sok fiatal is, gyümölcsöző módon élt e szentséggel, akkor valószínűleg szükség van arra, hogy a lelkipásztorok nagyobb bizalommal, nagyobb kreativitással és nagyobb kitartással mutassák be azt a híveknek és emeljék ki értékeit” – írja Szent II. János Pál pápa.

IMG 20210220 0907346

Ha lelkipásztori kreativitás kell ahhoz, hogy elérjük a férfiak szívét, akkor a számukra meghirdetett közös nap eltöltése jó alkalom erre. Lelki életünk megújulását vágyva, napunk első állomása az egyházmegye területén fekvő Máriapócs Nemzeti Kegyhely volt. A Könnyező Szűzanya búcsújáró helyén délelőtt 10 órakor szentmisét mutattunk be. Megtudtuk, hogy a pandémia idején öt hónapja nem volt római katolikus szentmise bemutatva a kegyoltárnál. Az egyeki és tiszacsegei nagyapák bátor, férfias énekszolgálatával és imádságával köszöntöttük Égi Édesanyánkat, lelkünkben hozva az otthon maradtak szándékait is. A szentmise végén a férfiak példaképét, Szent Józsefet is kértük, segítsen bennünket olyan emberré válni, akik a rájuk bízottak lelki szükségleteit is munkálni tudják és családjukat a mennyország felé vezethetik.

IMG 20210220 1423273

Folytatva zarándoklatunkat Újfehértóra érkeztünk a déli órákban. Juhász Imre plébános bemutatta a templomot és a helyi egyházközség életét. Közvetlen stílusban elevenítette fel az egyházközség múltját, a templomépítés körülményeit és az utóbbi években megvalósult renoválási munkálatokat. Mivel látogatásunkkal egy időben a Cursillo mozgalom vezetői találkozójának is az újfehértói plébánia adott otthont, velük együtt ülhettünk a terített asztalhoz

IMG 20210220 1534405

Napunk utolsó állomása az egyházmegyénk püspöki hivatala volt Debrecenben. Palánki Ferenc püspök atya frissítő kávéval várt bennünket, a kötetlen beszélgetésen bemutatkoztak a zarándokok, majd megtekinthették a püspökség épületét, hiszen voltak, akik először jártak ott. A püspök atyával beszélgetve a jelenlévők közül többen a főpásztor gyökereivel közös pontot fedezhettek fel, felidézve a nógrádi vidék, Kárpátalja, Felvidék tájait, a papismerősök mellett a közösségek sorsa és napi eseményei is szóba kerültek. A püspökség kápolnájában közös imára került sor, majd püspöki áldásban is részesültünk.  

Végezetül hálánk gondolatait vetettük papírra abba az emlékkönyvbe, amelyben többek között Barsi Balázs atya sorait is megtalálhatjuk és mindazon vendégekét, akik az elmúlt években hozzánk hasonlóan Ferenc püspök atya vendégszeretetét megtapasztalhatták.

Hálás vagyok a Jóistennek ezekért a férfiakért, akiknek a szívében visszhangra talált a meghívás, és fontosnak tartották, hogy közösen tölthessük ezt a napot. Továbbá köszönetemet fejezem ki mindazoknak, akik vendégül láttak és befogadtak minket.

 

Papp László plébános, Egyek, Szent József Plébánia

 

Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

 • Galéria:
  • 1
  • IMG_20210220_0907346
  • IMG_20210220_0918000
  • IMG_20210220_1056098
  • IMG_20210220_1319492
  • IMG_20210220_1423273
  • IMG_20210220_1534405
  • IMG_20210220_1616455
  • IMG_20210220_1628021