2015. november 25., szerda 10:48

Megújult a nagykállói római katolikus templom

Ünnepi szentmisén mondtak hálát Istennek a nagykállói római katolikus templom megújulásáért október 24-én.

Év elején kezdődtek a felújítási munkálatok a műemléki védelem alatt álló római katolikus templom épületén. Az elmúlt hónapokban megújult az épület tornya, tetőszerkezete és homlokzata, a közelmúltban pedig új parkot alakítottak ki körülötte.

Október 24-én Bosák Nándor, a Debrecen - Nyíregyházi Egyházmegye püspöke tartott hálaadó misét a zsúfolásig megtelt római katolikus templomban. Az ünnepi szentmisét követően Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára mondott köszöntőt, amiben kiemelte: „A mai korban nem mindegy, hogy egy-egy nemzet vissza tér-e azokhoz a gyökerekhez, amelyeket évszázadokkal ezelőtt megkapott. Sajnos, tapasztalhatjuk, hogy Nyugat-Európa különböző országaiban vannak olyan templomok, amelyek ma már jobb esetben múzeumként, rosszabb esetben kávéházként, még rosszabb esetben mulatóhelyként működnek. Ezzel szemben Magyarországon, itt az egyházmegyében, Nagykállóban az emberek mást gondoltak. Ezért köszönöm mindenkinek azt a törekvést, azt a küzdelmet, amelyet egy-egy templom megújulásáért tesznek” – hangsúlyozta az államtitkár. Reményét fejezte ki, hogy a nagykállóiak nem csak a mindennapi munkájukkal, közösségi felajánlásaikkal, hanem lelki tartalommal is megtöltik ezt a templomot, mert mint mondta: „óriási szükség van ma erre”. Majd dr. Karakó László, a Nagykállói Járási Hivatal vezetője mondta el jókívánságait az egyházközség vezetője és a hívek számára.

Ezt követően Juhász Zoltán, Nagykálló Város polgármestere ünnepi beszédében felidézte a

rekonstrukciós munkák előtti időszakot: „Az volt az álmunk, hogy a templom körül lebontsuk a kerítéseket, s minél inkább bevonjuk a város vérkeringésébe. Idővel sikerült elérni, hogy ezzel az elképzeléssel mindenki egyet értsen. Városfejlesztési szempontból jelentős, hogy átjárható, közösségi tér jött létre, melynek egyik oldalán iskola, másik oldalán pedig óvoda és bölcsőde található” – mondta Juhász Zoltán polgármester, majd kiemelte, hogy öt évvel ezelőtt egy korábbi városfejlesztési program keretében megtörtént a református templom és környezetének rendezése, most a római katolikus templom esetében valósult meg, s már tervezik Jaczkó György parókussal a görög katolikus templom felújítását és környezetének rendezését is.

A hívekhez, a meghívott vendégekhez ezután Ruszki Gábor római katolikus plébános szólt,

akinek szintén jelentős szerepe volt a templom felújításában. Beszédében megköszönte a hívek, a támogatók segítségét, áldozatos munkáját; Nagykálló Város Önkormányzatának, a

képviselő-testületnek, kiemelten Juhász Zoltán polgármester közreműködését a több száz éves római katolikus templom és környezetének rekonstrukciójáért, amelynek a városvezető volt a kezdeményezője.

A Nagykállói Római Katolikus Egyházközség a hívek jelentős adománya mellett a felújítási munkálatokat két pályázatból valósította meg. A Kálló köz 2.0 című, ÉAOP-5.1.1/D-12-2013-0020 azonosító számú projekt keretében a Római katolikus templom tornyának felújítása és templomkert felújítása alcímmel a konzorcium tagjaként 23 024 590 Ft támogatási összeget nyertek el másrészt „A nagykállói római katolikus templom életveszélyes állapotának megszüntetése” című, EGYH-EOR-14-0719 azonosító számú projekt keretében 10 000 000 Ft támogatási összeget kaptak.

Bornemisza Andrea

 • Galéria:
  • 142
  • 159
  • 164
  • 168
  • 170
  • 198
  • 216
  • 221
  • 235
  • 27
  • 294
  • 30
  • 35
  • 6
  • 7
  • 73
  • 80
  • 86
  • Juhász Zoltán polgármester
  • Juhász Zoltán
  • Ruszki Gábor plébános
  • Soltész Miklós államtitkár